34 godine od Olimpijade: Sarajevo je bilo centar svijeta

Preporučujemo

Na današnji dan 1984. otvorene su Olimpijske igre u Sarajevu. Igre za koje je tadašni predsjednik Međunarodnog organizacionog komiteta Juan Antonio Samaranch rekao da su bile najbolje do tada.

“Doviđenja drago Sarajevo”, rekao je Samaranch 19. februara na ceremoniji zatvaranja. Bile su to prve ZOI pod njegovim predsjedavanjem.

- -

Kandidati za organizaciju su pored glavnog grada BiH bili japanski Sapporo, te švedski Goteborg, a kada je MOK 1978. izglasao Sarajevo, jedan mali grad u Jugoslaviji bio je na putu da postane centar svijeta.

Grad je postao veliko gradilište, šest godina kasnije dobio je mnoštvo novog sadržaja – sagrađena su naselja za novinare i sportiste (Dobrinja i Mojmilo), sportski kompleks Zetra s olimpijskom dvoranom i stadionom za brzo klizanje, dograđena je dvorana Skenderija, rekonstruiran stadion Koševo, a na Marijin Dvoru nikao je jedan od najluksuznijih hotela Holiday Inn.

Na planinama su izgrađene su skakaonice, staze za alpske discipline, staza za sankanje i bob staza, staza za biatlon, novi hoteli. Izgradnja skakaonica i pratećih sadržaja na Igmanu počela je 1. jula 1980. u sklopu priprema za održavanje XIV zimskih olimpijskih igara 1984. u Sarajevu, a skakaonice su dovršene 1. decembra 1982.

- -

Sve je u znaku pahuljica i Vučka, maskote Igara.

Igre su održane od 8. do 19. februara. U programu je bilo alpsko skijanje (Bjelašnica i Jahorina), bob i sankanje (Trebević), hokej i umjetničko klizanje (Zetra i Skenderija), biatlon, nordijsko skijanje i skokovi (Igman).

Brojne poznate ličnosti u gradu

Učešće je uzelo 49 zemalja, održano je 39 takmičenja u 10 disciplina u 6 sportova. Nastupila su 1.272 sportista (998 takmičara, 274 takmičarke).

Sarajevo su, osim takmičara, pohodile brojne poznate ličnosti. Između ostalog supruga američkog milionera Kornelijusa Vanderbilta Vitnija, švedski princ Bertil Bernadont i princeza Lilian Bernadont, švedski kralj Gustav, glumac Kirk Daouglas…

Neposredno prije početka, 7.393 predstavnika sredstava informisanja iz cijelog svijeta došlo je u Sarajevo da bi izvještavali o njihovom toku. To je, takođe, najveći broj predstavnika štampe, agencija, radio i televizijskih stanica koji su do tada pratili jedne zimske olimpijske igre.

Otvaranje Igara pratilo je oko 60.000 Sarajlija, na stadionu Koševo, i oko dvije milijarde ljudi preko TV-a. Olimpijski plamen je upalila klizačica Sanda Dubravčić, koja će kasnine reći da su ZOI u Sarajevu za nju bile posebno emotivne:

“Ne može se prepričati osjećaj koji sam imala kad mi je ukazana čast paljenja olimpijskog plamena”, kazala je Dubravčić.

Volimo Jureka više od bureka

Slovenski alpski skijaš Jure Franko osvojio srebrenu medalju u veleslalomu – prvu medalju za Jugoslaviju na ZOI. Franka su Sarajlije na skijalištu bodrile transparentima na kojima je pisalo “Volimo Jureka više od bureka”.

Jure Franko

Ipak, najveće zvijezde sarajevske Olimpijade su bili učesnici u umjetničkom klizanju. Najbolji dojam je ostavio britanski par Jayne Torvill i Christopher Dean koji su osvojili zlatnu medalju. Na Igrama je zlatnu medalju dobila i istočnonjemačka klizačica Katarina Witt koju je upravo sarajevska olimpijada učinila jednom od najvećih sportskih ikona kraja 20. vijeka.

Jayne Torvill i Christopher Dean

 

 

Logo

Logo simbolizira stiliziranu pahuljicu,kao i vez proizveden u sarajevskoj regiji s olimpijskim krugovima iznad.

Maskota – Vučko

Čitaoci jugoslavenskih novina bili su upitani da izaberu maskotu Zimskih olimpijskih igara 1984. s liste od 6 finalista. Pobjednik je bio Vučko, mali vuk, koga je dizajnirao slovenski dizajner i ilustrator Jože Trobec.

(M. I.)

Najnovije

Pogledajte nastup ekstremno nervoznog Milorada Dodika: “Ja bih te razbio da sam na njegovom mjestu. Obračunat ćemo se kad ne budem predsjednik RS-a”

Sjednica Narodne skupštine RS-a trajala je do kasno u noć, a osim usvajanja Nacrta izbornog zakona RS-a, sjednicu je...