Grad Sarajevo, Centar za postkonfliktna istraživanja i Udruženje „Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“ u sklopu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, u sarajevskoj Vijećnici 7. jula organiziraju umjetničku instalaciju “Marame sjećanja” i izložbu “Majke/Mothers” s početkom u 19 sati.
U utorak 8. jula s početkom u 10:30 sati bit će održana međunarodna konferencija „Srebrenica 1995-2025: Suočavanje s prošlošću“.
Izložba „Majke/Mothers“ umjetnice Nour Hassan prikazuje 25 portreta srebreničkih Majki, članica Udruženja „Pokret majki Srebrenica i Žepa“, kojima su u genocidu ubijeni najmiliji. Misija Pokreta je otkrivanje istine o nestalima iz Srebrenice, Žepe i okolnih područja tokom 1992.–1995. godine, očuvanje sjećanja na genocid, traženje pravde i vođenje borbe za tranzicijsku pravdu, te oblikovanje načina obilježavanja genocida kako bi se kultura sjećanja temeljila na historijskim činjenicama.
Umjetnica Hassan sa Novog Zelanda sa akademskim obrazovanjem iz oblasti likovnih umjetnosti i historije, portrete je radila preko fotografija Majki.
„Najmanje što portret treba da prenese je određena emocija – ne samo da da sličnost“, kazala je Hassan, ističući da se nada da će njeni radovi poslužiti za predstavljanje, kao i sjećanje na Majke Srebrenice te otvoriti dijalog koji u Bosni i Hercegovini zasjenjuju drugi diskursi.
Prilikom otvaranja izložbe „Majke/Mothers“ bit će otvorena i umjetnička instalacija „Marame sjećanja“, koja na simbolični način predstavlja marame i šalove koje srebreničke majke, sestre i supruge, ali i druge žene širom BiH, regiona i svijeta koriste u svakodnevnom životu, a posebno prilikom komemoracija njihovim najmilijim.
Međunarodnoj konferenciju prisustvovat će predstavnici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, Europske unije, Ujedinjenih nacija (UN-a), Ureda Visokog predstavnika i međunarodnih organizacija u Bosni i Hercegovini, te stručnjaci iz oblasti trazicione pravde iz regije i svijeta, nevladinog sektora i religijskih institucija, kao i mladi iz Bosne i Hercegovine i svijeta. Na konferenciji će učestvovati Graciela Gatti Santana, predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, kao i Serge Brammertz, glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove.
Konferencija ima za cilj da ukaže na potrebu krivičnog gonjenja počinilaca genocida, procesuiranja negatora genocida, potakne razgovor o budućnosti civilnog društva u izgradnji mira, odnosno izazovima i novim smjerovima, te naznači ulogu obrazovanja i religije, kao i mladih u izgradnji održivog mira.
Na konferenciji će biti organizovano i uživo uključenje na komemoraciju srebreničkog genocida u sjedištu UN-a u New Yorku od 17 sati.
U sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku obratit će se Munira Subašić, predsjednica udruženja „Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“, António Guterres, generalni sekretar Ujedinjenih naroda, Nj.E. gdin Philémon Yang, predsjednik 79. sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, Denis Bećirović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Mirela Osmanović, Memorijalni centar Srebrenica kao i Zlatko Lagumdžija, ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim narodima.