U FBiH za 24 sata testirano 553 osoba, 22 pozitivne na COVID-19

Preporučujemo

Ministar zdravstva federacije Bosne i Hercegovine Vjekoslav Mandić kazao je na današnjoj konferenciji za medije ponovio molbu penzionerima da poštuju ograničenja kretanja koja su na snazi, a svoju molbui je obrazložio da su dvije trećine umrlih od bolesti COVID-19 u dobi preko 65 godina.

– Mi ne želimo ograničavati vaše slobode, a vi znate da trenutno nemamo adekvatnog lijeka za ovu bolest, nemamo još uvijek razvijenu vakcinu. Jedini alat koji imamo u rukama je da spriječimo širenje virusa jer on samo prelaskom s jednog čovjeka na drugog produžava svoj život i ako to uspijemo spriječiti, mi ćemo zaustaviti ovo širenje bolesti – izjavio je Mandić.

- -

Član Federalnog štaba civilne zaštite i direktor Zavoda za javno zdravstvo Davor Pehar je kazao da je u protekla 24 sata u FBiH na COVID-19 testirano 553 osobe, od kojih su 22 pozitivne.

– Do današnjeg dana je u FBiH ukupno testirano 7.174 uzotka i da je pri tome COVID-19 potvrđen kod 634 osobe – izjavio je Pehar.

Najviše registriranih pozitivnih osoba na koronavirus je u HNK-u (205), zatim u Tuzlanskom kantonu (82), Kantonu Sarajevo (78), ZDK-u (71), ZHK-u (69), USK-u (57).

– Što se tiče bolničkog liječenja, u FBiH imamo hospitalizirana ukupno 74 pacijenta oboljela od COVID-19, od kojih je osam na respiratoru. Zaključno sa današnjim danom, evidentirano je 55 osoba koje su se oporavile. Što se tiče broja umrlih, od 25 potvrđenih smrtnih slučajeva koje dovodimo u vezu sa moronavirusom, 14 je muškaraca, a 11 je žena. Preko dvije trećine umrlih su u starosnoj skupini preko 65 godina – kazao je Pehar.

- -

Ministar Mandić je dodao da je više od 500 zdravstvenih radnika testirano na COVID-19, te je kazao da se još uvijek ne razmatraju mjere kojim se omogućio rad privatnih stomatoloških i ortodonskih ordinacija u FBiH.

– Svi su zatvorili te ordinacije i svi podjednako, ne samo stomatološke organizacije, već cijela ekonomija mora podjednako podnositi teret ove krize – kazao je Mandić govoreći o negativnim posljedicama mjera na rad ovih ordinacija.

Kada je u pitanju nabavka lijekova za onkološke pacijente, Mandić je izjavio da „ne bi trebalo biti problema“, te da Zavod zdravstvenog osiguranja (ZZO) nabavlja lijekove, ali da je FBiH malo tržište i da mnoge kuće nisu zainteresirane za prodaju lijekova.

Kada je u pitanju veliki broj zdravstvenih radnika koji su na bolovanju, kazao je da se Ministarstvu niko nije obratio sa tvrdnjom da postoji prijetnja za narušavanje zdravstvenog sistema.

– Menadžmenti zdravstvenih ustanova su dužni da vode računa o uposlenicima koji su na bolovanju. Mi nemamo tačne podatke, koliko je njih, da li su opravdano otvorili bolovanje – izjavio je Mandić.

(FENA)

Najnovije

Sud EU odlučuje: Je li Leyen smjela skrivati poruke s direktorom Pfizera?

Sud EU danas će odlučiti je li Evropska komisija bila u pravu što je uskratila javnosti tekstualne poruke koje...