Zastupnici nisu usvojili negativno mišljenje Ustavnopravne komisije na amandmane na Ustav Bosne i Hercegovine koje je predložio Klub zastupnika Socijaldemokratske partije (SDP), a ko koji je u stvari “aprilski paket” i kojima bi, između ostaloga, bila ojačana uloga parlamenta te bi se uvela funkcija predsjednika i premijera BiH.

- -

Nakon takvog glasanja zadužena je nadležna komisija da izradi novo mišljenje na amandmane.

Nije prihvaćeno drugo negativno mišljenje Komisije za izmjene Zakona o zaštiti potrošača u BiH čiji su predlagači poslanice HDZ-a Borjana Krišto i Darijana Filipović, Alma Čolo (SDA), Nada Mladina (SDP) i Edita Đapo (SBB) čime je obustavljen zakonodavni postupak.

Prihvaćen je Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2019. godine kao i izvještaji Ureda za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji 74 bh. institucije za prošlu godinu.

Također Zastupnici su prihvatili i izvještaje o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u BiH i o stanju radijacijske i nuklearne sigurnosti, a nije bilo entitetske podrške iz Republike Srpske za Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za prošlu godinu.

- -

Nije bilo dovoljno podrške iz Republike Srpske ni na nekoliko zastupničkih inicijativa od kojih se neke tiču prava na izučavanje nacionalne grupe predmeta, izmjena Zakona o državljanstvu i obilježavanju 23. augusta kao “Evropskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima”.

Usvojena je inicijativa zastupnika Partije demokratskog progresa (PDP) Mire Pekić i Branislava Borenovića kojom Predstavnički dom obavezuje Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana pripremi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost.

Namjera je da se tom izmjenom smanji stopa poreza na dodatu vrijednost na sve pružene usluge u turizmu, ugostiteljstvu i putničkom saobraćaju sa 17 na pet posto. Stopa PDV-a od pet posto u turizmu, ugostiteljstvu i putničkom saobraćaju primjenjivala bi se do 31. decembra 2022. godine.

Nije bilo entitetske većine za podršku inicijativi kojom se traži priprema Prijedloga zakona o načinu korištenja i raspolaganja neperspektivnom nepokretnom vojnom imovinom, ali je usvojena inicijativa kojom se traži ažurirana informaciju o stanju u BiH o pitanju pandemije koronavirusa, a obje je predložio dopredsjedavajući Doma Denis Zvizdić (SDA).

Podržana je i njegova inicijativa kojom se traži od Vijeća ministara da pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi novi Prijedlog zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH kako bi se izvršila harmonizacija tog propisa s novom regulativom Evropske unije, te kako bi se ova oblast u smislu međunarodnog prometa i nabavke lijekova i medicinskih sredstava uskladila s postojećom situacijom uzrokovanom pandemijom koronavirusa.

Prihvaćena je i Zvizdićeva inicijativa kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 60 dana pripremi i uputi u parlamentarnu proceduru lex specialis Prijedlog zakona o sprječavanju nezakonitog govora mržnje na internetu.

Nisu usvojene njegove inicijative, jer nije bilo entitetske podrške, za pripremanje Prijedloga okvirnog zakona o zaštiti okoliša, razvoja i korištenja prirodnih resursa BiH te Prijedloga okvirnog zakona o Prostornom planu BiH za period od 2020. do 2040. godine kao i za pripremanje Prijedloga zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH kako bi se popis mogao obaviti najkasnije do 2023. godine.

Davanjem saglasnosti na ratifikaciju nekoliko međunarodnih ugovora završena je sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.