Istraživanje: COVID-19 povećava rizik od depresije i demencije

Preporučujemo

Osobe kojima je u prethodnih šest mjeseci dijagnostikovana bolest COVID-19 imaju veću šansu da razviju stanja poput depresije, demencije, psihoze ili da dožive moždani udar.

Trećina zaraženih koronavirusom razvila je psihološki ili neurološki poremećaj, objavili su britanski naučnici, prenosi BBC.

- -

Najveću opasnost od navedenih psiholoških oboljena imale su osobe koje su bile na bolničkom liječenju.

Ove pojave naučnici povezuju sa stresom i virusom koji ima direktan utjecaj na mozak.

Britanski naučnici pregledali su elektroničke medicinske kartone više od pola miliona pacijenata u Sjedinjenim Američkim Državama i njihove šanse da razviju jedno od 14 uobičajenih psiholoških ili neuroloških stanja su poput: krvarenja u mozgu, moždanog udara, Parkinsonove bolesti, Guillain-Barré-ovog sindroma, demencije, psihoze, poremećaja raspoloženja, anksioznog poremećaja.

Anksioznost i poremećaji raspoloženja bile su najčešća dijagnoza među onima koji su bili zaraženi koronavirusom.

- -

Pojave poput moždanog udara i demencije vjerovatnije su posljedica biološkog uticaja samog virusa ili uopšte tjelesne reakcije na infekciju, navode naučnici.

Studija je bila promatračka, tako da istraživači nisu mogli zaključiti da li je COVID-19 prouzrokovao neku od dijagnoza jer bi, kako su istakli, neke osobe imale bi moždani udar ili depresiju bez obzira na zarazu.

Najnovije

Veliki požar izbio u blizini predsjedničke palate u Damasku

U blizini predsjedničke palate u Damasku danas je izbio požar, a u toku su napori za njegovo gašenje, saopćila...