Kako je Nizozemska izbjegla scenarij koji je zadesio Njemačku i Belgiju

Preporučujemo

Iako se i Nizozemska našla na udaru obilnih kiša koje su poplavile Njemačku i Belgiju, zahvaljujući posebnoj organizaciji i sistemskom pristupu opasnosti od poplava uspjeli su izbjeći scenarij kakav je zadesio susjedne zemlje. Nisu prošli u potpunosti bez poplava, ali niti jedna osoba nije preminula.

U Nizozemskoj, koja se nalazi odmah preko granice poplavom opustošenih područjima Njemačke i Belgije, slika je potpuno drugačija. Iako je i Nizozemska iskusila ekstremne kiše, ne baš tako jake kao one u Njemačkoj i Belgiji, njeni gradovi nisu u potpunosti potopljeni.

- -

Zvaničnici su bili bolje pripremljeni i mogli su brzo komunicirati s ljudima, rekao je profesor Jeroen Aerts, šef odjela za rizik od vode i klime na Univerzitetu Vrije u Amsterdamu, prenosi CNN.

“Bolje smo vidjeli ‘dolazak talasa’ i kuda on ide”, rekao je Aerts za CNN.

Nizozemska ima dugu historiju “upravljanja vodama” i njihov uspjeh prilikom suočavanja s ovom katastrofom može svijetu ponuditi nacrt postupanja s poplavama, posebno jer se očekuje da će klimatske promjene učiniti ekstremne kiše češćim.

Zemlja se bori sa morem i nabujalim rijekama gotovo cijeli milenij. Tri velike evropske rijeke – Rajna, Maza i Scheldt – imaju svoje delte u Nizozemskoj, a sa većim dijelom kopna ispod nivoa mora, vlada kaže da je 60 posto zemlje u opasnosti od poplave.

- -

Veliki dio zemlje u osnovi tone. Međutim, njihova infrastruktura za upravljanje vodama je među najboljima na svijetu, a uključuje ogromne zidove s pomičnim krakovima veličine dva nogometna igrališta, obalne dine ojačane s oko 12 miliona kubnih metara pijeska godišnje.Također, tu su i jednostavne stvari, poput nasipa i davanja dodatnog prostora rijekama spuštanjem korita i širenje obala.

Njihova snaga leži uglavnom u organizaciji. Infrastrukturom zemlje upravlja ogranak vlade posvećen isključivo vodi, Generalni direktorat za javne radove i upravljanje vodama, koji brine o oko 1.500 kilometara izgrađenih brana.

Vodenim problemima u zemlji upravlja i mreža lokalno izabranih tijela čija je jedina funkcija briga za sve vode, od poplava do otpadnih voda, rekao je Aerts.

Prvi od ovih lokalnih “vodnih odbora” uspostavljen je u gradu Leiden 1255. godine – tako je zemlja prije vremena shvatila da joj treba robusno upravljanje vodama.

“Ovo je jedinstvena situacija koju imamo”, rekao je Aerts dodavši: “Osim nacionalne vlade, provincija i gradova, imate i četvrti sloj, vodene odbore, koji su u potpunosti usmjereni na upravljanje vodama.”

Odbori imaju mogućnost samostalnog ubiranja poreza, tako da ne podliježu usponima i padovima nacionalne blagajne.

“Voda je uključena u sektor turizma, uključena je u industriju, u građevinski sektor, a vidite kako su u različitim zemljama vladine politike zaista sektorske”, pojasnio je Aerts.

U Nizozemskoj je vodene odbore nazvao “ljepilom” koje drži sve zajedno i može se pobrinuti, na primjer, da prijedlog za izgradnju poplavne ravnice ima sve relevantne strane u komunikaciji.

Web stranica agencije za upravljanje vodama jednostavno i jasno rezimira ono što se oni trude učiniti.

“Kiša više pada, more se diže, a rijeke trebaju nositi sve više vode”, navodi se u tekstu te zaključuju: “Zaštita od vode postoji i ostaje egzistencijalna.”

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...