Imamo vakcine, ali kome ih dati

Preporučujemo

U najmanje četiri kantona u Federaciji BiH zdravstvene vlasti pozivaju građane da bez najave dođu na vakcinaciju. Odziv je takav da skoro ne zavređuje bilo kakav pozitivan komentar. Precizno, odziv je nikakav. Prema zvaničnim podacima u Bosni i Hercegovini, barem jednom dozom vakcinisano je približno 600.000 stanovnika, potpuno imunizirano je približno 200.000 ljudi, odnosno sedam posto populacije.

Do prije nekoliko mjeseci nismo imali dovoljno vakcina i po tadašnjim javnim izljevima bijesa građana moglo se zaključiti da mi u Bosni i Hercegovini uopće nećemo imati problema u pogledu masovne imunizacije vakcinama protiv virusa korona. Ljudi će naprosto razgrabiti vakcine. Danas vidimo da je to bila samo histerija radi histerije, da se građani uopće nemaju namjeru vakcinisati, ali im je bilo važno da imamo vakcine. Stvarala se slika da sav svijet ide u Srbiju na vakcinaciju, jer, eto, u Bosni i Hercegovini nikada neće doći na red.

- -

U najmanje četiri kantona u Federaciji BiH zdravstvene vlasti pozivaju građane da bez najave dođu na vakcinaciju. Odziv je takav da skoro ne zavređuje bilo kakav pozitivan komentar. Precizno, odziv je nikakav. Prema zvaničnim podacima u Bosni i Hercegovini, barem jednom dozom vakcinisano je približno 600.000 stanovnika, potpuno imunizirano je približno 200.000 ljudi, odnosno sedam posto populacije.

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić i sam je priznao da odziv građana nije zadovoljavajući. Kaže da su zvali i privatne i javne ustanove i preduzeća da direktori dostave spiskove uposlenika. Ali je i dalje odziv slab. Jedina je svijetla tačka starija populacija. Vakcinisano je, tvrdi se, 72 posto starijih od 65 godina, ali se ne pojašnjava s koliko doza.

“Problem nam je radno sposobno stanovništvo koje ne želi, iz ne znam kojeg razloga, da se vakciniše”, kazao je Vranić.

MINISTAR BEZ IDEJA I PLANOVA

- -

Međutim, kao i obično mnogo je važnije ono što Vranić nije rekao, a nije rekao da je u funkciji samo jedan punkt za vakcinaciju, onaj na “Zetri”, te da je vladajuća “Trojka” u Kantonu Sarajevo odbila inicijativu da se vakcinacija obavlja u svim domovima zdravlja kako bi se što više približili građanima i olakšali im pristup vakcinama. Šta ako u jednom trenutku građani, recimo, potaknuti rastom broja zaraženih ili takozvanim četvrtim valom pandemije “navale” u “Zetru”? Napravit će više štete nego što će imati koristi od vakcinacije. Vranić također nije rekao da Vlada ima bilo kakav plan promocije vakcinacije, plan distribuiranja relevantnih informacija o vakcinaciji kao poticaj građanima da se vakcinišu. Vlada ih, očito, prepušta dezinformacijama koje će naštetiti ne samo pojedincima nego i cijelom društvu.

Od ranije je poznato da je Bosna i Hercegovina među zemljama s izrazito niskim interesom za imunizaciju. Prema istraživanju objavljenom u Postgraduate Medical Journal pod naslovom “Da li odbijanje vakcinacije produžuje rat sa SARS-CoV-2”, Bosna i Hercegovina nalazi se među evropskim zemljama s najnižim procentom onih koji su iskazali interes za vakcinaciju. Tu je zajedno s Mađarskom, Crnom Gorom, Ukrajinom, Rumunijom, Slovačkom i Latvijom. Samo 32 posto građana Bosne i Hercegovine najavilo je da se ima namjeru vakcinisati. Neutralnih je 29 posto, a vakcinaciju odbija 39 posto naših građana. Podsjetimo, da bismo bili koliko-toliko sigurni, odnosno da steknemo kolektivni imunitet, potrebno je, prema mišljenju Anthonyja Faucija, direktora američkog Nacionalnog instituta za alergiju i zarazne bolesti i glavnog medicinskog savjetnik predsjednika države, vakcinisati najmanje 80 posto populacije.

Prema anketama koje je radilo Udruženje poslodavaca Federacije BiH posredstvom kompanija članica Udruženja, između 55 i 60 posto ispitanih radnika iskazalo je interes za vakcinaciju, što i nije zanemariv procent.

Ali, kada je privreda u pitanju, više nije važno šta radnik želi, vakcinisati se ili ne, jer se u svijetu već uspostavljaju takva pravila da, recimo, vozač koji nije vakcinisan neće moći prevoziti robu u inostranstvo, što će onda natjerati poslodavce da na neki način stimuliraju radnike za vakcinaciju.

“Dosta kompanija u razvijenim zemljama već je postavilo takve uslove svojim zaposlenim, radnici sada trpe pritisak da se vakcinišu, mada to ulazi i u područje ljudskih prava. Ja mislim da treba nastaviti promovisati cijepljenje na dobrovoljnoj osnovi, ali u nekim sektorima mislim da će poslodavci vršiti sve veći pritisak na radnike”, kaže direktor Udruženja poslodavaca Adnan Smailbegović.

Prema njegovim riječima, poslodavci za sada mogu doprinijeti tako što će radnicima dati slobodan termin za vakcinaciju jer ne smiju ignorirati upozorenja na četvrti val pandemije. Sad je dobra prilika da se radnici vakcinišu, nema gužvi na punktovima za vakcinaciju, imamo dovoljno vakcina i to treba iskoristiti.

 

Veći problem od Covida u Bosni i Hercegovini u ovom trenutku jeste nesposobnost zdravstvenih autoriteta da ozbiljno osmisle, promoviraju i provedu vakcinaciju. Sama činjenica da je vakcinacija u nadležnosti kantonalnih zavoda za javno zdravstvo otežavajuća je okolnost za jedinstven pristup imunizaciji.

Nažalost, danas smo došli u situaciju da imamo vakcinu, ali nemamo je kome dati. S druge strane, sve smo bliži situaciji u kojoj se našla Srbija prije nekoliko mjeseci, rok valjanja vakcina bliži se kraju, a mi ih ne možemo iskoristiti. Hoćemo li morati bacati vakcine koje ionako teškom mukom nabavljamo?

Najnovije

Kamioni s humanitarnom pomoći ušli u Gazu nakon skoro tri mjeseca potpune blokade

Prvi kamioni s humanitarnom pomoći ušli su u Gazu nakon gotovo tri mjeseca potpune izraelske blokade, potvrdili su Izrael...