Krajem ovog mjeseca ističe odluka o privremenom finasiranju institucija i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine. Kako saznaje Index.ba, pred Vijećem ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finasija i trezora BiH, naći će se nova Odluka o privremenom finasiranju državnih institucija i međunarodnih obaveza BiH za drugi kvartal.
Državna vlast još nije usvojila budžet BiH za ovu godinu i sve obaveze finansirane su zahvaljujući odlukama o privremenom finansiranju, koje se donose kvartalno.
Sjednica Vijeća ministara BiH je u petak na kojoj će se kao druga tačka dnevnog reda naći Odluka o privremenom finasiranju državnih institucija i međunarodnih obaveza BiH za drugi kvartal – potvrđeno je za Index.ba iz Ministarstva finansija BiH.
S obzirom na trenutne političke prilike u zemlji i svijetu nije poznato da li će odluka proći, te da li će trakavice oko ovog pitanja biti nastavljene.
Podsjećamo, Vijeće ministara BiH donijelo je 30. decembra Odluku o privremenom finansiranju institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za period januar – mart 2022. Za finansiranje institucija BiH u tom periodu odobrena su sredstva u iznosu 249 miliona maraka ili blizu 128 miliona eura. To predstavlja četvrtinu sredstava odobrenih za financiranje institucija BiH za 2020. godine, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Iz međunarodne zajednice uputili su poziv vlastima da što prije usvoje državni budžet, a posebno zbog finansiranja izbora u oktobru 2022. godine.
Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda (HDZ BiH) krajem prošle sedmice pisao je evropskom komesaru za proširenje Oliveru Varhelyiu te ukazao da je kočnica za bilo kakvo dalje poduzimanje aktivnosti na usvajanju budžeta institucija BiH za 2022. godine neusvajanje Globalnog finansijskog okvira 2022-2024..
– Institucije Bosne i Hercegovine su već peti kvartal bez budžeta i finansiraju se kvartalnim odlukama Vijeća ministara BiH o privremenom finansiranju. Odgovore za ova pitanja treba tražiti u Zakonu o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza Bosne i Hercegovine za 2022. godinu. Da bismo došli do ovog zakona treba riješiti neka prethodna pitanja i stoga prije svega uporno insistiram na tome da se shodno Zakonu o fiskalnom vijeću u BiH donese dokument Globalni fiskalni okvir, temeljem kojeg bi se mogao donijeti Dokument okvirnog budžeta – stoji između ostalog u dopisu.
Budžet BiH se donosi na način da Ministarstvo finansija i trezora pripremi Nacrt i dostavlja Vijeću ministara BiH na utvrđivanje, nakon čega se upućuje Predsjedništvo BiH. Ukoliko “prođe” i Predsjedništvo, kao ovlaštenog predlagača, budžet ide na izglasavanje u Parlamentarnu skupštinu BiH, gdje je potrebna podrška oba doma.