Poljoprivrednici u Semberiji najavili blokade i proteste zbog otkupne cijene pšenice

Preporučujemo

 

Građani Bosne i Hercegovine našli su se u veoma teškoj situaciji. Vlast nije pokazala nikakvu spremnost da pomogne stanovništvu koje je mjesecima na “udaru” visokih cijena hrane, komunalija, energenata, dok plate stagniraju.

- -

Po podacima Eurostata naša zemlja druga je država u Evropi, nakon Albanije, po siromaštvu. Kriza u kojoj se nalazi BiH, čiji je prosjek ispod evropskog ispod 50 posto, po ocjenama stručnjaka povijesna je jer za samo godinu dana BiH bilježi inflaciju višu od 14%.

Muku sa novonastalom situacijom muče i poljoprivrednici. Ogorčeni poljoprivrednici u Semberiji najavili su blokade i proteste, koje planiraju početi za sedam dana.

Od nadležnih dobili su obećanje da će sljedeće godine dobiti dvostruko veći agrarni budžet i veće poticaje, ali poljoprivrednici, koji su se našli na “koljenima” poručuju da im je pomoć potrebna sada, jer je proizvodnja za narednu godinu upitna, a jesenja sjetva preskupa.

Ukoliko i u ovom slučaju izostane reakcija vlasti, pitanje je šta slijedi, a neki od mogućih posljedica bile bi glad, nova poskupljenja, nestašica hrane… Jer, ne treba zaboraviti da BiH 70 do 80 posto zavisi od uvoza pšenice, te ukoliko se adekvatno ne riješi pitanje poljoprivrednika iz Semberije, koja je najveća žitnica u našoj zemlji, situacija za sve nas bit će još gora.

- -

“Ako ne budemo mogli izvesti pšenicu, predati je, mi ćemo izaći na ulicu, mi nemamo izlaza drugog ” , rekao je Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.

Iako je pšenica već požnjevena i predata u mlinove, o cijeni se i dalje polemiše. Poljoprivrednici traže više od sadašnjih 62 do 65 feninga po kilogramu.

“Svjedoci ste koja je cijena đubriva bila, sjemenske pšenice, sad je sve u neizvjesnoti i gorivo i đubrivo i sjemenska pšenica. Mi je dajemo po 62, 63 feninga, a priča se da će sjemenska biti 200”, smatra Milenko Nikolić, poljoprivrednik.

Udruženje poljoprivrednika Federacije BiH zatražilo je hitno reagiranje Direkcije robnih rezervi Federacije BiH i ponudu otkupne cijene za pšenicu i ječam.

Dok traje polemika oko otkupne cijene ovogodišnjeg roda pšenice, sve su glasnije i priče o mogućoj nestašici hrane.

Ukoliko zemlje izvoznice spuste rampu i zabrane izvoz žitarica iz svojih zemalja, BiH naći će se u ogromnom problemu jer je prethodnih godina u našu zemlju ulazilo preko 200 miliona maraka vrijednosti žitarica.

Sve je više pustih i neobrađenih polja, a sa sadašnjim troškovima, biće samo gore.

 

Najnovije

Objavljen sadržaj navodnog francusko-njemačkog non-papera o BiH: Sankcije, prekid projekata…

Nakon što su srbijanske vlasti iznijele tvrdnju o postojanju francusko-njemačkog non-papera koji se tiče krize u Bosni i Hercegovini,...