Kamal Karaja je mjesečno zarađivao 3.500 dolara radeći na izraelskim gradilištima, što je bio dobar prihod za Palestinca koji živi na okupiranoj Zapadnoj obali.
Međutim, radna dozvola mu je otkazana nakon napada palestinske militantne grupe Hamas na Izrael u oktobru prošle godine i nakon početka rata u Pojasu Gaze. Izraelske vlasti su kao razlog za otkazivanje radne dozvole navele “sigurnosne prijetnje”.
“Čekao sam da rat završi, ali rat još traje. Morao sam prodati automobil nakon mjesec dana zbog problema s novcem”, rekao je 32-godišnji Kamal koji živi u gradu Deir Bzi, nedaleko od Ramale.
Palestinske vlasti tvrde da je pogođeno 200.000 radnika, uglavnom onih sa Zapadne obale. Kamal je istakao da i njegova trogodišnja kćerka Zeina primjećuje da više ne kupuje hranu kao što je to ranije bio slučaj.
“Pita me zašto joj više ne kupujem čips i čokoladu”, kazao je.
Stotine muškaraca je Kamalovom gradu su u istoj situaciji kao i on, jer je ekonomija stala. Poslije dvomjesečne potrage posla, dobio je dvosedmični posao na gradilištu na Zapadnoj obali. No, dobio je otkaz zbog toga što se pogoršala finansijska situacija poslodavca. Sada sječe drveće i prodaje drva za ogrjev. Prema njegovim riječima, prodaja ogrjeva je dva posto od plate koju je dobijao u Izraelu.
Nakon što mu je poništena dozvola, nije dobijao nikakvu naknadu od vlasti ili poslodavca. Kao i mnogi drugi Palestinci, bio je zaposlen bez ugovora o radu.
Kampanja stranih radnika
Prema zvaničnim palestinskim podacima, Palestinci koji su radili u Izraelu i koji su radili u izraelskim naseljima na Zapadnoj obali prije oktobarskog napada bili su svaki peti od ukupnog broja palestinskih radnika. Doprinosili su palestinskoj ekonomiji s 3,2 milijarde dolara godišnje, a većina ih je bila zaposlena u građevinarstvu.
Dok pojedini izraelski poslodavci lobiraju da se palestinskim radnicima dozvoli povratak, izraelska vlada ima drugačiji plan. Naime, palestinske radnike ove godine želi zamijeniti sa 60.000 radnika iz Indije, Kine, Moldavije, Šri Lanke i Tajlanda. Čelnik palestinskog sindikata Shaher Saad je kritikovao odluku Izraela.
Kako je kazao Saad, u izraelskom građevinarstvu je radilo 105.000 Palestinaca koji su sada svi nezaposleni. Tvrdi da izraelski poslodavci izbjegavaju plaćati naknadu nezaposlenim Palestincima iako su izraelski i palestinski sindikati potpisali sporazum kojim se obavezuje na isplatu naknade. Smatra da je teško zamijeniti stručnost palestinskih radnika u građevinarstvu, poljoprivredi, turizmu i drugim uslužnim djelatnostima.
Isključenja struje i vode
Bassam Karaja, koji nije u srodstvu s Kamalom, otac je četvero djece, koji je također zapao u siromaštvo nakon što mu je otkazana radna dozvola. S obzirom na to da više ne može plaćati račune, isključeni su mu struja i voda.
“Nikada nisam kasnio s plaćanjem struje i vode dok sam proteklih deset godina radio u Izraelu. No, kada sam prestao raditi, prestali su mi davati usluge”, naveo je.
Bassam je mjesečno zarađivao 4.000 dolara. Istakao je da su mu protekla četiri mjeseca bila najgora od pandemije koronavirusa, kada je barem mogao raditi po skraćenom radnom vremenu. Mišljenja je da su palestinske vlasti zanemarile radnike te da su im mogle pružiti finansijsku pomoć ili barem omogućiti nastavak pružanja komunalnih usluga.
Kako je objavio BBC, stopa nezaposlenosti u Palestini je od početka rata porasla sa 23 na 47 posto. Palestinski ministar rada Nasri Abu Jeish je ukazao da se palestinska ekonomija smanjila za 35 posto. Napomenuo je da su zatražili pomoć od drugih država i Međunarodne organizacije rada (ILO), ali da odgovor još nisu dobili.
Palestinske vlasti su i prije rata bile u finansijskim problemima, ali je sada još gore. Izrael u ime palestinske uprave prikuplja poreze koji mjesečno iznose 188 miliona dolara. Taj novac se koristi za isplatu plata zaposlenima u javnom sektoru i finansiranje javnih usluga u Gazi i Zapadnoj obali.
O koliko ozbiljnoj krizi je riječ pokazuje podatak da je decembarska plata bila posljednja plata, a i ona je umanjena za 60 posto. Izrael je poručio da neće dozvoliti da novac ide Hamasu koji ima vlast u Gazi. Palestinska uprava je odbila smanjenje poreskih prihoda iz Izraela.