Srbija, Hrvatska i Crna Gora vojno jače od BiH: Srbija najjača u regionu

Preporučujemo

 

Prema najnovijem izvještaju stranice Global Firepower, koja svake godine objavljuje rang-listu nacionalnih oružanih snaga, zemlje bivše Jugoslavije zauzimaju sljedeće pozicije:

- -

Ova rang-lista temelji se na više od 60 pojedinačnih faktora, uključujući količinu vojne opreme, broj vojnika, financijsku situaciju, logističke kapacitete i geografske uvjete.

Niža ocjena “Power Index” ukazuje na snažniju vojskuPrema najnovijim podacima s web stranice Global Firepower, koja rangira vojne kapacitete 145 zemalja širom svijeta, zemlje bivše Jugoslavije pokazale su značajne razlike u vojnoj spremnosti i sposobnostima. Analiza je bazirana na kompleksnom skupu faktora, uključujući veličinu vojske, budžet za obranu, broj vojnih sredstava te logističke i geopolitičke prednosti piše Crna-Hronika. Rang lista se temelji na više od 60 pojedinačnih faktora, uključujući količinu vojne opreme, broj vojnika, financijsku situaciju, logističke kapacitete i geografske uvjete.

Srbija: Vojni lider regije

Srbija zauzima 63. mjesto na globalnoj listi, što je čini vojno najmoćnijom zemljom u regiji bivše Jugoslavije. Njena vojna moć temelji se na solidnom broju aktivnih vojnika, modernizaciji opreme kroz suradnju s Rusijom i Kinom, te relativno velikom budžetu za obranu. Srbija posjeduje respektabilnu količinu tenkova, borbenih aviona i artiljerijskih sistema, a u posljednje vrijeme ulaže i u razvoj domaće vojne industrije.

- -

Hrvatska: Fokus na NATO standarde

Hrvatska se nalazi na 74. mjestu, zahvaljujući članstvu u NATO savezu, što joj omogućava pristup modernim tehnologijama i obukama. Hrvatska vojska se posljednjih godina fokusirala na modernizaciju mornarice i zračnih snaga, uključujući nabavku francuskih borbenih aviona Rafale. Iako je broj vojnika manji u odnosu na Srbiju, strateška partnerstva unutar NATO-a osiguravaju dodatnu sigurnost.

Slovenija: Male snage, ali visoka profesionalizacija

Slovenija, kao članica NATO-a i EU, zauzima 96. mjesto na listi. Njena vojna moć oslanja se na visok nivo profesionalizacije i modernizirane opreme. Budžet za obranu je ograničen, ali Slovenija ulaže u održavanje manjih, ali visoko obučenih snaga. Fokus je na međunarodnim mirovnim misijama i logističkoj podršci.

Crna Gora: Najmanja vojska u regiji

Crna Gora se nalazi na 127. mjestu, s najmanjom vojskom u regiji. Kao članica NATO-a, oslanja se na sigurnosne garancije saveza, dok njeni vlastiti kapaciteti ostaju ograničeni. Fokus je na obuci vojnog kadra i modernizaciji kroz pomoć saveznika.

Bosna i Hercegovina

Bosna i Hercegovina je na 132. mjestu, što odražava ograničene financijske resurse i izazove s kojima se zemlja suočava u održavanju jedinstvenih oružanih snaga. Iako postoje određeni napori na modernizaciji opreme, problemi političke prirode često usporavaju ovaj proces. Broj vojnika je relativno nizak, a vojna oprema zastarjela.

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...