Na početku gostovanja je kratko komentirao tvrdnje predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da je Evropska unija u krizi i pred raspadom.
“Ne znam ko je guska u magli”, izjavio je Forto.
Izjavio je da se ne boji smjene i da je spreman biti saslušan o svom radu pred parlamentarnom komisijom. Također je ispričao ono što mu se dogodilo u RS-u prilikom rada na izradi novog Zakona o sigurnosti u saobraćaju, a što smatra jednim od razloga zašto njegovo ministarstvo nije uputilo niti jedan zakon u parlamentarnu proceduru.
“Pitao sam ih da li mogu objasniti zašto definicija bahate vožnje bilo kome smeta, Kazali su mi da je to prijenos nadležnosti. Tako mi je rekao jedan službenik. Pitao sam ga: ‘Ko vam je slagao da je to prijenos nadležnosti?’ Pitao sam da li su i električni romobili prijenos nadležnosti, da li vjeruje u to”, ukazao je.
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine je u nastavku govorio o tome zašto je glasao Zakon o graničnoj kontroli, kao jedan od zahtjeva na putu ka EU, ako pojedini tvrde da je njime omogućeno da prilikom ulaska u državu bude entitetska tabla, a onda tabla države Bosne i Hercegovine.
“Po interpretaciji koju imam to nije ono što će biti rezultat ovog zakona. Uspostavljen je granični pojas od 50 metara koji jasno propisuje koja su obilježja i samo mogu biti državna obilježja”, tvrdi.
Upitan je da li je riječ o graničnoj liniji ili graničnom prelazu.
“Na prvih 50 metara bit će jasno propisano koja obilježja mogu biti”, odgovorio je.
Na insistiranje da kaže da li od granične linije ili od graničnog prelaza, naglasio je da se “ne može sjetiti tačno”.
“Kolega, (parlamentarac) Predrag Kojović (NS) je učestvovao u tom radnom tijelu, mogu provjeriti, pa vam kazati”, dodaje.
Također je upitan da objasni razliku između granične linije i graničnog prelaza.
“Granična linija je tamo gdje se završava, a granični prelaz je tamo gdje dolazite. Ne mogu ekspertski reći šta je to”, rekao je.
Na konstataciju da je ipak ministar komunikacija i prometa, replicirao je da nije njegov resor donio spomenuti zakon, već Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine. Istakao je da na ovo pitanje može naknadno odgovoriti, nakon što se konsultuje.