UNSA: Studentski glas ne smije biti utišan administrativnim pritiscima

Preporučujemo

Zbog javnog osporavanja legitimnog studentskog predstavništva – Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, iz Univerziteta u Sarajevu poručuju da takvi postupci ne samo da su institucionalno štetni, već predstavljaju i zabrinjavajući pokušaj političkog uplitanja u autonomiju univerziteta i prava studenata na slobodno organizovanje.

Reakcija UNSA je uslijedila povodom Rješenja Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo od 25. marta ove godine kojim se Studentski parlament UNSA briše iz Registra studentskih organizacija na području Kantona Sarajevo.

- -

Iz Univerziteta podsjećaju da je Studentski parlament UNSA legitimno, zakonom i statutom utvrđeno predstavničko tijelo studenata, čije postojanje i djelovanje proizlazi iz Zakona o visokom obrazovanju KS, Statuta UNSA, kao i Zakona o studentskom organizovanju.

– Ustavna i zakonska obaveza svih javnih dužnosnika jeste očuvanje demokratskih principa, a ne selektivno tumačenje i narušavanje – navodi se u reakciji UNSA.

Univerzitet u Sarajevu izražava punu podršku Studentskom parlamentu UNSA kao partneru u izgradnji kvalitetnog, odgovornog i demokratski uređenog sistema visokog obrazovanja.

– Umjesto obeshrabrivanja studentskog aktivizma, potrebno ga je njegovati i osnaživati. Studentski glas ne smije biti utišan administrativnim pritiscima – ističu iz UNSA.

- -

Pozivi na “izgradnju novog studentskog predstavništva”, dodaju, uz istovremeno javno diskreditiranje postojećeg uspostavljenog studentskog tijela, predstavljaju direktno ugrožavanje demokratskih temelja studentskog organizovanja.

– Takvi postupci ne samo da su institucionalno štetni, već predstavljaju i zabrinjavajući pokušaj političkog uplitanja u autonomiju univerziteta i prava studenata na slobodno organizovanje, što je suprotno brojnim propisima i međunarodno priznatim principima akademske slobode i institucionalne autonomije – navodi se u saopćenju.

Međunarodne norme i standardi jasno prepoznaju studentsko predstavništvo kao ključni element demokratskog akademskog okruženja. Podsjećaju na Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (UN, 1966), Evropsku studentsku unija (ESU) i njenu Povelju o pravima studenata (2008 Students’ Rights Charter), Bolonjski proces i Evropske standarde i smjernice za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ESG), kao i UNESCO Preporuku o obrazovanju za mir, ljudska prava i međunarodno razumijevanje koje naglašava važnost demokratskog i participativnog procesa u obrazovanju.

– Svako nastojanje da se osujeti ili ospori rad legitimnog studentskog predstavništva direktno je u suprotnosti s ovim međunarodnim normama i dovodi u pitanje usklađenost visokog obrazovanja u BiH s evropskim i globalnim principima akademske slobode i studentskog aktivizma – ističu iz UNSA.

Univerzitet u Sarajevu ostaje dosljedno posvećen principima zakonitosti, transparentnosti i zaštite autonomije akademske zajednice – uključujući i nezavisnost studentskog organizovanja.

– Slobodno, legitimno i demokratski izabrano studentsko predstavništvo ključno je za očuvanje integriteta univerziteta i jačanje akademske kulture dijaloga i odgovornosti. Svaki pokušaj narušavanja ovih principa predstavlja prijetnju temeljnim vrijednostima visokog obrazovanja i akademske slobode – poručuju iz UNSA.

Najnovije

Historijski susret Erdogana i Sharaa: Otvaraju novo poglavlje odnosa Turske i Sirije

  Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan sastao se u subotu u Istanbulu sa sirijskim predsjednikom Ahmedom al-Sharaom, što je prvi...