Ambasada Srbije u SAD-u se “pere” nakon što su uz Rusiju označeni kao glavni Dodikovi jataci

Preporučujemo

Nakon što je američka Helsinška komisija direktno prozvala Srbiju da, zajedno s Rusijom, pruža podršku Miloradu Dodiku u njegovim napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, Ambasada Srbije u SAD-u oglasila se saopćenjem koje se može protumačiti kao pokušaj opravdavanja i umanjivanja stvarne uloge Beograda u aktuelnim dešavanjima.

U saopćenju Ambasade navodi se da Srbija “čvrsto odbacuje bilo kakve optužbe ili nagovještaje” da djeluje protiv mira i stabilnosti u regionu, te da ostaje privržena Dejtonskom sporazumu, teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine i principima saradnje.

- -

Ipak, te tvrdnje dolaze u oštroj suprotnosti s postupcima srbijanskog državnog vrha, oličenog u predsjedniku Aleksandru Vučiću, koji je u brojnim javnim nastupima otvoreno podržavao Dodika – čak i u momentima kada je on s pozicije predsjednika entiteta RS vodio direktne udare na institucije države BiH.

Ambasada ističe da Srbija “neupitno podržava teritorijalni integritet BiH”, ali odmah zatim naglašava i “važnost očuvanja svih elemenata Dejtonskog sporazuma, uključujući ustavne nadležnosti entiteta i prava konstitutivnih naroda”. Ova formulacija, u kontekstu stalnih pokušaja Dodika da uruši nadležnosti države i da entitet RS predstavi kao gotovo zasebnu državu, samo dodatno baca sumnju na stvarne namjere Beograda.

Saopćenje Helsinške komisije jasno imenuje odgovorne: “Dodikovo otvoreno neprijateljstvo prema ustavnom poretku BiH omogućeno je podrškom Rusije i Srbije i nespojivo je s budućnošću zemlje kao stabilne i prosperitetne članice Evropske unije”. U istom duhu pozivaju EU da slijedi primjer SAD-a i sankcionira Dodika i njegove saradnike, te upozoravaju Moskvu i Beograd da se suzdrže od daljnjeg destabiliziranja regije.

No, umjesto iskrene samorefleksije i preuzimanja odgovornosti za ulogu koju ima u regionalnim tenzijama, Ambasada Srbije pokušava relativizirati situaciju i skrenuti fokus na “pogrešne interpretacije” Dejtona i “potrebu za uravnoteženim pristupom”.

- -

Upravo ta “uravnoteženost” je ono što najviše zabrinjava — jer dok Beograd balansira između izjava o miru i konkretne podrške Dodiku, Bosna i Hercegovina se suočava s najdubljom političkom krizom od rata.

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...