Sutra svečano otvorenje Šarene džamije, najstarije tuzlanske džamije

Preporučujemo

Šarena džamija u Tuzli svečano će biti otvorena sutra u okviru manifestacije “Dani vakufa 2025”.

 

- -

 

Ova manifestacija svake godine slavi ulogu vakufa u očuvanju vjerskih, obrazovnih i kulturnih vrijednosti, a ovogodišnje otvorenje obnovljene Šarene džamije predstavlja jedan od glavnih događaja.

 

Otvorenju jednog od najznačajnijih spomenika islamske arhitekture u Bosni i Hercegovini, kako je potvrđeno iz Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH, prisustvovat će brojne zvanice, vjernici i građani, a očekuje se i prisustvo visokih predstavnika Islamske zajednice, kulturnih i vjerskih institucija, te domaćih i međunarodnih gostiju.

- -

 

Pored imena Šarena, ova džamija nosi i nazive Behram-begova, Gradska, Atik, Časna džamija.

 

Obnova je u potpunosti finansirana od strane Generalne direkcije vakufa Republike Turske, posredstvom Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH. Zahvaljujući tome, najstarijoj džamiji u Tuzli vraćen je izgled koji podsjeća na njen prvobitni oblik.

 

Protokol o restauraciji potpisan je 2017. godine, a radovi su započeli 2018. godine

Radove su, osim Vakufske direkcije, pratili i stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika BiH. Rekonstrukcija je bila izrazito složen i zahtjevan proces – od istražnih radova i projektovanja, pa sve do same izvedbe. Danas Šarenu džamiju krase bogati zidni motivi koji, pored duhovnog značaja, ostavljaju snažan vizuelni dojam i podsjećaju na bogatu kulturno-historijsku baštinu.

 

Lijepa unutrašnjost Behram-begove džamije svjedoči o njenoj izuzetnoj umjetničkoj i arhitektonskoj vrijednosti. Reljefna i slikana dekoracija, jedna od glavnih odlika pseudomaurskog stila u Šarenoj džamiji, ubraja je među najljepše u Bosni i Hercegovini.

 

Jedna od karakteristika Behram-begove džamije koja podsjeća na maursku arhitekturu su potkovasti lukovi iznad prozora i na trijemu. Takvi lukovi karakteristični su za islamsku Španiju, dok je bež-crvenkasta fasada u obliku linija tipična za mamelučko doba srednjovjekovnog Kaira.

 

Projekt rekonstrukcije obuhvatio je brojne zahvate: uklanjanje četvorovodnog krova iznad molitvenog prostora i izgradnju autentične kupole, uklanjanje trijema izgrađenog 1960. godine i njegovo vraćanje u prvobitni oblik, obnavljanje reljefne dekoracije na munari i fasadama, konstruktivnu sanaciju temelja, ojačavanje zidova, oslikavanje enterijera, kao i uređenje harema i vanjskog prostora.

 

Kupola džamije sada izgleda kao ona iz 1888. godine.

 

Šarena džamija smještena je na blagom uzvišenju u Atik mahali u Tuzli. Prvi put se spominje 1548. godine, a smatra se da je izgrađena nakon 1533. Vakuf Časne (Atik) džamije nastao je u prvoj polovini 16. stoljeća. Džamija, zajedno s medresom i mektebom, izgorjela je u požaru 10. septembra 1871. godine.

 

Džamiju je projektovao Franc Mihanović, dok su kasnije adaptacije rađene po projektu Franca Kurila. To je rijedak i vrijedan primjer arhitekture tog doba, a njen značaj dodatno povećava autentična slikana dekoracija, koja se, iako djelimično prekrivena, uspjela očuvati.

 

Zbog dvobojne fasade i bogato oslikanog enterijera, u narodnoj tradiciji poznata je kao Šarena džamija.

Najnovije

Šaljić: Vučko bi mogao ostati bez imovine zbog “dobrih ljudi” iz tzv. Naše stranke

  Kantonalno preduzeće "ZOI '84", kojim posljednih pet godina upravljaju "dobri ljudi", tj. kadrovi iz tzv. Naše stranke doveli su...