Sindikat trgovine protiv uvođenja radnih nedjelja u FBiH: Dnevnice da budu tri puta veće, pa ćemo razgovarati

Preporučujemo

Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika trgovine u Federaciji BiH, za Faktor kaže da su u prvim razgovorima s Federalnim ministarstvom trgovine bukvalno prepisali model iz Hrvatske, gdje je dozvoljeno izuzeće za 16 radnih nedjelja godišnje.

– Tada nam je rečeno na sastanku, s obzirom da je ovo doneseno uz pregovore s Vladom, Udruženjem potrošača i poslodavcima, da ta opcija ne odgovara poslodavcima iz sektora trgovine. Jedan od njihovih glavnih motiva za učešće u pregovorima bio je zahtjev da se donese sistemsko rješenje na nivou Federacije BiH, jer smo već imali niz općina u kojima je na snazi bila neradna nedjelja, što je u praksi predstavljalo problem kompanijama – kaže Beširović.

- -

Pada li promet zbog neradne nedjelje u FBiH?

Ko manipulira, ko govori istinu, šta je zabilježila Porezna uprava, šta kažu ekonomisti?

Ona smatra da je trenutni prijedlog korak unazad, jer su radnici već izvjestan period imali pravo na slobodne nedjelje.

– To je na neki način direktno oduzimanje prava i mi nismo za takvo rješenje. S druge strane, sve vrijeme smo se nadali da će se ovim zakonom otvoriti i pitanje rada za praznike i nedjeljom, te da će naredni korak biti izmjena Zakona o radu. Očekivali smo da će se utvrditi znatno veća dnevnica za rad u te dane, s obzirom da Zakon već predviđa izuzeća za određene djelatnosti poput cvjećara, benzinskih pumpi i slično – naglašava Beširović.

- -

Dodaje da bi tek s izmjenama Zakona o radu, kada bi dnevnica za rad nedjeljom i praznicima bila najmanje tri puta veća, mogli govoriti o kompromisnim rješenjima.

– Sve do tada, smatramo da je riječ o direktnom oduzimanju prava – zaključuje ona.

Vlada još nije donijela odluku

Iz Federalnog ministarstva trgovine za Faktor navode da su sve opcije još uvijek na stolu, ali da konačnu odluku mora donijeti Vlada Federacije BiH, koja bi trebala zasjedati do kraja ove sedmice.

Amir Hasićević, federalni ministar trgovine za Faktor je rekao da ovo ministarstvo finalizira prijedlog izmjena Zakona o unutrašnjoj trgovini kojim se predviđa da prodajni objekti budu zatvoreni nedjeljom, uz mogućnost da trgovci odrede najviše 16 do 18 radnih nedjelja godišnje prema vlastitom izboru.

– Ova fleksibilna odredba je rezultat balansa između zaštite radničkih prava i potreba tržišta, posebno u sezonskim djelatnostima. U okviru prijedloga zakona posebno je predviđena i obaveza poslodavaca da radnicima koji rade nedjeljom isplate znatno uvećanu naknadu, čime se dodatno vrednuje njihov angažman van standardnog radnog vremena.

Time se osigurava pravičniji tretman zaposlenih u trgovini i podiže standard radnih prava – rekao je Hasičević.

Dodaje da, kada je riječ o zahtjevima lokalnih zajednica, poput Neuma, za djelimično izuzeće u periodu turističke sezone, Ministarstvo razmatra modalitete koji bi omogućili takvu mogućnost, ali isključivo pod jasno definisanim uvjetima i u ograničenom trajanju.

– Važno je da se ovakva rješenja ne koriste kao mehanizam za izbjegavanje zakonske obaveze, te da se sačuva osnovna svrha zakona – zaštita prava radnika na nedjeljni odmor.

Svjesni smo zabrinutosti sindikata u vezi s mogućim izuzecima i u potpunosti podržavamo dijalog kako bi konačna rješenja bila pravična, provediva i usaglašena sa najboljim evropskim praksama – ističe Hasičević.

Kaže da će se Vlada FBiH o prijedlogu izjasniti u narednim sedmicama, nakon dodatnih konsultacija sa svim relevantnim akterima iz oblasti trgovine.

– Ministarstvo trgovine ostaje otvoreno za dijalog i prijedloge koji vode ka izgradnji uravnoteženog zakonskog rješenja u interesu radnika, poslodavaca i građana Federacije BiH – zaključuje ministar Hasičević za Faktor.

Podsjetimo, 1. maja premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, prisustvujući radnom doručku koji je organizovao Samostalni sindikat radnika u Vilsonovom šetalištu u Sarajevu, rekao je da su mišljenja podijeljena kada je riječ o uvođenju radnih nedjelja po uzoru na Hrvatsku.

– Smatram da smo učinili puno za one ljude i njihove porodice koji godinama nisu imali priliku da se okupe tokom neradnog dana, osim možda za praznike. Treba iskoristiti pozitivna iskustva iz regije.

Resorno ministarstvo je pripremilo tekst izmjena zakona u kojem se predviđa da se otprilike 16 nedjelja godišnje može raditi, uz dodatne dvije nedjelje koje bi lokalne zajednice same odredile. Na primjer, Sarajevo Film Festival je period kad je grad pun turista i trgovine tada moraju imati mogućnost rada – zaključio je Nikšić.

Najnovije

EU pred čitavim Vijećem sigurnosti zaprijetila RS-u: Sve akcije protiv BiH će imati ozbiljne posljedice

Ambasador Evropske unije pri Ujedinjenim nacijama Stavros Lambrinidis obratio se danas na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a u New Yorku,...