Adela Dobrić za “Index”: Mirzanu je inspirisala moja lutka, a mene njeni spisateljski potencijali

Preporučujemo

Lutku Adellina kreirala je magistrica odgojnih nauka Adela Dobrić iz Travnika i zvanično je prva lutka u Bosni i Hercegovini koja uživa status zaštite dizajna BAD16673 i imena (žiga) BAZ1619518 u Institutu za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine.

Osim Adelline, tu je i Adellino, lutka koja izgleda kao dječak. A pored igranja sa omiljenom lutkom, mališani sada mogu uživati uz moderne bajke koje su kruna saradnje magistrice odgojnih nauka Adele Dobrić i doc. dr.  Mirzane Pašić-Kodrić.

- -

Danas smo, nažalost, svi svjedoci stanja u obrazovanju, a Adela je svojim radom odlučila da pomogne djeci da na kreativan način usvajaju znanja.

– Radeći u vrtiću sa djecom pokušavam to ispraviti na način da djeci ne nudim samo informacije sa kojima ne znaju šta će, nego da znanja povezuju, da su funkcionalna, da imaju koristi od njih i da svakako na kreativan način stvaraju nova. Samo tako malo dijete može da pravilno uči i odnosi se prema učenju. Umjetnost u obrazovanju je „isprovocirati glad za učenjem“. A kada se glad javi, dijete samo nalazi načine da ga utali. Tek tada smo uspjeli i ovo važi na svim nivoima obrazovanja. Imala sam tu sreću da sam na Pedagoškom fakultetu u Sarajevu imala divne profesore i profesorice koji su uspjeli da tu „glad“ još uvijek imam i ona ne prestaje – rekla je Adela na početku razgovora za “Index”.

Zahvaljujući Vama Bosna i Hercegovina ima svoju prvu zvaničnu lutku koja je postala, slobodno mogu reći, prepoznatljiv brend. Možete li nam reći kako je zapravo nastala Adellina?

- -

– Uvijek sam pravila i stvarala različite stvari. Od djetinstva. Adellina je nastala kao proizvod moje kreativnosti, obrazovanja, hrabrosti i istrajnosti, ali i dugog promišljanja kako oživjeti djetinstvo kakvo samo mi nekada imali. Lutke su danas malo potisnute i gurnute u stranu. Kada kažemo lutka tada obično pomislimo na onu lutku koja liči na bebu, kojoj su u imitativnim igrama djevojčice mame, koju hrane, presvlače, voze u kolicima… Adellina je nešto sasvim drugo. Ona je prijateljica, partnerica u odrastanju, igri, učenju, čuva tajne, sa njom se doživljavaju avanture… I kao takva izgledom i veličinom podsječa na prosječno predškolsko dijete. Visoka je jedan metar i teška 700 grama. Topla, mekana, savitljiva, mila… zaista poželite imati takvu prijateljicu. Ili prijatelja.

Registrirana je u Institutu za intelektualno vlasništvo prije pet godina, to je donijelo određene certifikate?

Kada sam je dizajnirala odmah sam se obratila Institutu za intelektualno vlasništvo BiH i zatražila zaštitu dizajna i žiga. To nije jeftino ali vrijedi, jer nije važno samo nešto stvoriti, treba to i ozvaničiti u instituciji za to koja postoji u svakoj zemlji. Nakon provjera i objave u Službenom glasniku na moju adresu su stigla dva sertifikata. Jedan se odnosio na dizajn BAD16673 i drugi na žig BAZ1619518. I tako je Adellina na tronu već šestu godinu kao prva i jedina zvanična lutka u Bosni i Hercegovini.

Odrastanje djevojčica neminovno obilježi “druženje” sa najdražom lutkom. Kakve su rekacije djece na Adellinu, šta im se posebno sviđa?

– Djeca ali i odrasli su očarani kada je prime u ruke, kada je zagrle, a posebno kada se pođu igrati sa njom i kada se život obogati „za još jednog člana porodice“ kako mi znaju reći ljudi koji su svoj djetetu obezbijedili lutku. To me veoma raduje. Adellina je i idealan poklon jer nosi poruku bez obzira koliko godina ima osoba kojoj je namijenjena. Jedna mama je svojoj kćerki poklonila za 18 rođendan i na haljini je pisalo ime njene omiljene grupe koju sluša. Šta je poruka nego da „nikada ne zaboravimo da u sebi sačuvamo dijete“.

Svjetlo dana je ugledao novi, značajan, projekat koji ste realizirali sa Mirzanom Pašić – Kordić i Nelom Đenisijević, a riječ je pričama lutke Adelline. Prvi dio je dostupan na Youtubeu. Možete li nam kazati kako je došlo do ove ideje i saradnje?

– Mirzana i ja smo stupile u kontakt u doba izloacije zbog pandemije, vrijeme kada smo svi najviše vremena provodili u kućama za računarom. Njena ideja da napiše modernu bajku za Adellinu je kod mene naišla na oduševljenje. Lijepo je to kada jedni druge inspirišemo. Nju je inspirisala moja lutka, a mene njeni spisateljski potencijali. Spoj nas dvije, spoj lutke i knjige je neprocjenjiva vrijednost za djecu, njihovo obrazovanje, odrastanje i životne vrijednosti koje će ga sutra učiniti čovjekom. Uskoro izlazi i drugi dio Prve bosanke lutke Adellina i njene priče. Sve što je uvažena doc. dr.  Mirzana Pašić-Kodrić, voditeljica Odsjeka za predškolski odgoj na Univerzitetu u Sarajevu napisala Nela Đenisijević je svojim divnim glasom oživjela. Ne možete prestati slušati ponovo i ponovo…

Ovaj projekat je naišao na oduševljenje publike, a kako i ne bi kada su u njemu svi pristupili sa entuzijazmom i jednom jedinom idejom da našoj djeci poklonimo ono baš što trebaju.

I za kraj, možete li nam reći da li su u pripremi neki novi projekti?

Trenutno radim na pripremi metodičkog priručnika Lutka (radni naslov) i sigurno će ova lijepa i najprije edukativna moderna bajka naći svoje mjesto u njemu. Jer svaka rečenica nosi poruku, a kada je lutka izgovori poruka je još snažnija.

Najnovije

Prva primjena Inzkovog zakona: Vojin Pavlović optužen pred Sudom BiH za negiranje genocida

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podigao je optužnicu protiv Vojina Pavlovića (rođ. 1976. godine u Bratuncu) za krivično djelo izazivanje...