Ademaj: Ne znam šta znači ovaj današnji polusatni štrajk upozorenja, Sindikat nezadovoljan razlikom u platama

Preporučujemo

Nakon današnjeg polusatnog štrajka upozorenja Nezavisnog sindikata u zdravstvu KS, kantonalna ministrica zdravstva Zilha Ademaj je organizovala konferenciju za medije.

Na optužbe pomenutog sindikata da ih je vlast zavadila, ministrica je prvo rekla da je ‘naša nesreća da imamo tri sindikata, koji ne žele da razgovaraju, i koji se ni na koji način ne žele dogovoriti.

- -

Liste čekanja

– Mi smo željeli pregovore objediniti, ali nismo uspjeli u tome. Sindikat radnika u zdravstvu je nezadovoljan ne toliko svojim plaćama, nego razlikom između svojih plaća i plaća doktora medicine i stomatologije, a Sindikat doktora medicine i stomatologije traži dodatno povećanje plata.

Rebalansom finansijskog plana ZZO za 2018. godinu, koji je usvojen na prošloj sjednici Skupštine KS, obezbijedili smo 4 miliona i 250 hiljada KM za dodatno povećanje plaća, odnosno za izmjene postojećeg kolektivnog ugovora, ali ta sredstva ni blizu nisu dovoljna da bi se zadovoljili zahtjevi oba sindikata, tvrdi ministrica Ademaj.

– Prema zahtjevima i jednih i drugih, ukupna sredstva koja bi bila potrebna jeste oko 26 miliona KM, odnosno 13 miliona na polugodišnjem nivou, a mi, eto, imamo 4 miliona i 250 hiljada KM, rekla je ministrica Ademaj, objasnivši da je Sindikat radnika u zdravstvu uputio i zahtjev za imenovanje mirovnog vijeća.

– Ministarstvo zdravstva je uputilo taj zahtjev prema Vladi KS, i ja vjerujem da će se to naći na sjednici Vlade KS. Ne znam šta ovaj današnji polusatni štrajk upozorenja znači. Vjerovatno je to neka najava i generalnog štrajka, kojeg smo imali i prošle godine 22 dana, i koji ništa dobro nije donio građanima i pacijentima. Na kraju smo se dogovorili da se utvrdi visina satnice, i visina koeficijenata u onom iznosu koliko ima raspoloživih sredstava. Cijenim opravdanim zahtjeve sindikata za povećanje plaća, mada moram istaći da su plaće u zdravstvu prošle godine povećane više nego što su ikad dosad, ne samo u zdravstvu, nego i u bilo kojem drugom sektoru, i cijenim da se te plaće treba da povećavaju, ali samo onoliko koliko ima sredstava, istakla je ministrica, naglasivši da ta sredstva ne mogu ići samo na plate, prenosi Oslobođenje.

- -

– Ionako imamo evidentirane liste čekanje, podsjetila je, pored ostaloga, ministrica Ademaj, dodavši da je problem u tome što sindikat radnika u zdravstvu i sindikat doktora medicine i stomatologije, iako zajedno rade, u istom su timu, nemaju dovoljno međusobnog razumijevanja.

– Mislim da bi se trebali više dogovarati. Ovi se žale da su doktorima velike plate, a doktori za sebe traže još veće plaće, pri tome jedni druge ne zanimaju, tvrdi ministrica, koja kaže da je nemoguće njihove zahtjeve ispuniti do kraja godine, jer to podrazumijeva dodatnih 13 miliona do kraja godine.

– I nije samo to problem, onda moramo i za narednu godinu obezbijediti dodatnih 26 miliona KM, napomenula je Ademaj.

Na pitanje novinara kako komentariše tvrdnje Sindikata doktora medicine i stomatologije da se ministrica oglušuje o provođenje dogovorenog ugovora, da se ne odaziva na njihove pozive, da im nije odgovorila na zahtjev za pregovaranje već 15 dana, Ademaj je rekla da je tačno da su se oni, iz Vlade, postojećim kolektivnim ugovorom obavezali da će kvartalno sagledati visinu sredstava koje ostvaruje ZZO, i da će se pregovarati o povećanju koeficijenata do kraja godine.

Povećanja u skladu sa sredstvima

– Ali, zaboravljaju još jednu odredbu iz ugovora, u kojoj stoji, u skladu s ostvarenim prihodima i raspoloživim sredstvima. Mi jesmo voljni, ali za povećanja u skladu s sredstvima, rekla je Ademaj, kojoj smo prenijeli stav federalne ministrice za finasije Jelke Milićević da nisu tačne tvrdnje da para nema.

– Govorimo o dvije različite stvari. Mi smo napravili projekciju o visini sredstava ukoliko bude usvojen na parlamentu ovaj set fiskalnih zakona,zakon o doprinosu, o porezu na dohodak… U tom slučaju bi ZZO u narednoj godini ostvario 14 miliona KM manje, ali to nema veze samo s zakonom. Govorimo o sredstvima koja se treba da ostvare do kraja ove 2008. godine, do kada sigurno ti zakoni neće biti ni usvojeni ni na snazi, rekla je ministrica Ademaj, potvrdivši da nije direktno razgovarala s ministricom Milićević o tome, koja ju je pozvala da javno sučele svoje argumente.

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...