Potpredsjednik RS iz bošnjačkog naroda Ramiz Salkić se, najavama da će promijeniti ime Republike Srpske samo ako bude ponovo izabran na istu funkciju, bavi jeftinim populizmom u susret predstojećim opštim izborima, uslovljavajući Bošnjake da mu još jednom na jeftinu retoriku daju glasove i povjerenje, smatra Sadik Ahmetović, poslanik Nezavisnog bloka u Parlamentu BiH.
Ahmetović naglašava da se i pitanje imena ovog bh. entiteta treba otvoriti, ali i da bi se Salkić trebao pozabaviti trenutnim problemima Bošnjaka u RS, ne uslovljavajući glasače novim mandatom, jer mu je to dužnost s obzirom na funkciju koju trenutno obnaša.
– Za vrijeme Ramiza Salkića i njegovog mandata, izgubili smo Bosanski jezik. Umjesto da se potpredsjednik RS koji zvanično predstavlja Bošnjake, posveti rješavanju pitanja o obaveznom uvođenju ćirilice kao zvaničnog pisma u ovom bh. entitetu i kaznama koje ovom odlukom slijede, on preliva vodu iz šupljeg u prazno, baveći se pitanjima za koje ne postoji trenutno rješenje. S druge strane, ne reaguje uopšte na otvorena pitanja koja muče Bošnjake u RS, kao ovo navedeno, ističe Ahmetović.
Dodaje da se Salkić posljednje četiri godine ne bavi svojim poslom, već uslovljavanjem glasača.
– Ja ću Vama to, ako Vi meni ovo, je jedina politika koju Salkić prezentuje Bošnjacima. Još uvijek je potpredsjednik Republike Srpske, a nije se ni osvrnuo na ugovor Vlade Republike Srbije i entiteta Republike Srpske u vezi sa zajedničkim nastavnim programom. Ovo malo što je do sada uradio svodi se na inat, prosipanje nacionalističke retorike, bez ijednog konkretnog rješenja za one koje predstavlja i čije je glasove dobio. To je politika koja ne vodi nigdje, koja nema rezultata i vjerujem da će je glasači prepoznati na oktobarskim izborima i sankcionisati, rekao je Ahmetović.
On je pozvao Salkića da pokaže svoje političko umijeće i vještinu pregovaranja samo na dva otvorena pitanja: Bosanski jezik i latinica.
– Neka Salkić kao potpredsjednik RS do početka nove školske godine u septembru osigura da na teritoriji Republike Srpske u dnevnicima budu Bosanski jezik i latinica, pa neka tako opravda povjerenje Bošnjaka koje je dobio prije četiri godine, zaključio je Sadik Ahmetović.