Šta se to promijenilo: BiH 2015. bila spremna za prihvat 5.000 migranata, danas panika zbog najavljenih 1.000

Preporučujemo

Predstavnici nadležnih institucija uvjeravali su nas u jesen 2015. godine da je Bosna i Hercegovina spremna za prihvat migranata, a danas 2,5 godine kasnije, situacija polako, izgleda, izmiče kontroli.

Foto: Index.ba

Ministar sigurnosti Dragan Mektić procjenjuje da se tek očekuje veliki broj izbjeglica sa Bliskog istoka, a BiH nije pripremljena na taj izazov naročito zbog nedovoljne saradnje sa zemljama okruženja.

- -

“Moramo proširivati naše kapacitete. Nisam siguran da ćemo tako brzo naći rješenje. Izlazimo iz zime pritisak će biti sve veći i veći i umjesto dosadašnjeg broja izbjeglica koji su ulazili u BiH dolaziće mnogo veći broj. Odmah da kažem prisutan je i organizovani kriminal prije svega kroz krijumčarenje i trgovinu ljudima.”, rekao je nedavno Mektić dodajući kako bi se oko 50.000 migranata koji se nalaze između Grčke i BiH mogli preko Albanije, uputiti ka Bosni i Hercegovini.

A u septembru 2015. isti čovjek na istoj funkciji, izjavio je kako naša zemlja raspolaže sa smještajnim kapacitetima koji mogu primiti čak 5.000 osoba.

Mektić je tvrdio tada da se radi na pronalaženju novih načina za doček vala izbjeglica i migranata, te da potencijal postoji u napuštenim firmama u Bijeljini.

-Naši trenutni kapaciteti su spremni za primanje oko 5.000 ljudi, uključujući smještaj, ishranu i medicinsku pomoć, rekao je Mektić dodavši da u BiH postoji nekoliko lokacija za primanje izbjeglica kao što su Centar za azil u Sarajevu, izbjeglički centar u Salakovcu i slobodne kasarne koje nisu u funkciji.

- -

Spremnost su tada izrazili i iz Službe za poslove sa strancima BiH.

Ministarstvo odbrane BiH, saopšteno je u septembru 2015., angažovano je trenutno na analizi lokacija i kapaciteta vojnih objekata (kasarni) koji se mogu ustupiti na raspolaganje za potrebe privremenih prihvatnih centara na području BiH u slučaju masovnijeg priliva migranata u našu zemlju, potvrđeno je u ovom ministarstvu.

“Radi se o kapacitetima na području Bijeljine, Trebinja i Unsko-sanskog kantona, kao i drugim lokacijama u BiH za koje se smatra da bi se mogle koristiti kao privremeni prihvatni centri za prihvat i zbrinjavanje migranata i izbjeglica.

Odbrambene strukture BiH razmatraju i druge mogućnosti, uključujući i pružanje logističke podrške u slučaju masovnijeg priliva izbjeglica iz Sirije i drugih zemalja zahvaćenih ratnim dešavanjima.

Iz Ministarstva odbrane BiH podsjećaju da je na sjednici Vijeća ministara BiH od 8. septembra ovo ministarstvo zaduženo da, u sklopu vlastitih nadležnosti, realizuje određene mjere iz Plana hitnih mjera za osiguranje dodatnih kapaciteta, kontrolu i upravljanje prilivom masovnog broja migranata i izbjeglica u BiH.”

Podsjetimo, jedna od njih, kasarna Ušivak nedaleko od Hadžića dodijeljena je na korištenje Crvenom križu Kantona Sarajevo. Bilo je u jesen 2015. spremljeno 60 kreveta. Angažovali su se i Crveni Križ u Brčkom, bijeljinske i trebinjske vlasti.

Šta se to promijenilo danas? Kako to da smo bili spremni za 5.000 migranata 2015. godine, a sada kada je trebalo pokazati na djelu tu spremnost, izbjeglice sa Bliskog Istoka ulaze “kroz rupe na granici”, i dolaze u bh. gradove od Višegrada, preko Sarajeva, Kladuše, Trebinja.

Direktor Granične policije BiH Zoran Galić već duže vremena upozorava da im nedostaje čak 580 policijskih službenika. Oni “iznad njega” (politika) koji se pitaju kao da ne čuju ova Galićeva upozorenja.

Kad se sa dolaskom proljeća poveća broj migranata, koji ulaze ilegalno u našu zemlju, a iz BiH ne mogu dalje, jer im ne dozvoljava Hrvatska, mnogi će se uhvatiti za glavu. A tada će biti kasno. Za sve nas. Ovaj problem donosi sa sobom mnogo šta, od narušavanja kompletne sigurnosne situacije u cijeloj državi, do čak i širenja zaraznih bolesti. Epidemiološku situaciji bit će teško kontrolisati. Dečija paraliza, tuberkuloza, kolera, trbušni tifus ili novo virusno oboljenje merc, infekcije su vezane za područja sa kojeg migranti dolaze.

U rješavanju ovog problema ne smije biti bilo kakve priče ko šta radi, svi su odgovorni od kantonalnih, preko entitetskih vlasti, MUP-ova, državnih vlasti, policijsko-obavještajnih agencija,  do nadležnih zdravstvenih institucija. Eskalaciju ovog problema može zaustaviti samo maksimalna kontrola u svakom segmentu. Problem migranata je problemi svih u ovoj državi. Ne poznaje nadležnosti.

U narednih 15 dana, očekuje se dolazak oko 1.000 migranata. A niko nije spreman za to.

(Edina Latif)

Najnovije

Dodik najavio: 2. maja u Srebrenici sjednica Vlade RS

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će Vlada RS zasjedati 2. maja u Srebrenici, gdje će biti...