ALARMANTNO: Skriveni ubica u BiH je zagađenje vazduha, imamo najveću stopu smrtnosti nakon Sjeverne Koreje

Preporučujemo

Globalna kampanja zdravstvenih radnika za unapređenje kvaliteta vazduha u Tuzli i Lukavcu je počela jučer.

Alijansa za zdravlje i životnu sredinu (HEAL) poziva gradske vlasti da očiste zrak u Bosni i Hercegovini, kroz kampanju „Skini masku mome gradu”. Skini masku mome gradu je globalna inicijativa ljekara, medicinskih sestara i javnih zdravstvenih radnika koji su posvećeni poboljšanju kvaliteta zraka i smanjenju emisije štetnih gasova u našim gradovima.

- -

Ona poziva sve gradove da se pridržavaju smjernica o kvalitetu zraka Svjetske zdravstvene organizacije (SZO(2)) i da učine konkretne akcije koji će doprinijeti ispunjavanju smjernica i poboljšanju kvaliteta zraka u gradovima.

HEAL predvodi ovu kampanju u Evropi i u Bosni i Hercegovini sa ciljem promovisanja praktičnih rješenja i realizovanja bitnih promjena u politikama na nivou gradova, a koji će upravljati jasnim i globalnim trendom smanjenja zagađenja zraka u urbanim područjima do 2030.

Alarmantni podaci

Godinama, kvalitet zraka u Tuzli i Lukavcu nikako da se popravi. Jedna od glavnih prijetnji po zdravlje građana ovog područja dolazi od visokih koncentracija sitnih čestica (PM2,5). PM2,5 su čvrste čestice nastale uslijed sagorijevanja materijala, a ujedno i zagađivač koji narušava zdravlje čovjeka. Udisanjem, čvrste čestice mogu završiti u krvotoku i time umanjiti sposobnosti čovjekovog organizma. Naučna otkrića pokazuju da udisanje čvrstih čestica izaziva preuranjenu smrt, srčane i plućne bolesti, moždani udar kao i niz drugih zdravstvenih problema, piše Buka.

- -

„Alarmantno je da Bosna i Hercegovina ima drugu najveću stopu smrtnosti zbog zagađena zraka u svijetu, nakon Sjeverne Koreje, a zagađenje zraka u Bosni ‘pojede’ 21.5% bruto društvenog proizvodakroz smanjenu produktivnost ljudi i troškove za lječenje bolesti uzrokovane zagađenim zrakom.“ kaže Vlatka Matković Puljić, savjetnica za zdravlje i životnu sredinu iz Alijanse za zdravlje i okolinu (HEAL) sa sjedištem u Briselu, u Belgiji.

„Rješenja koja bi poboljšala kvalitetu zraka su mnogobrojna. Izazov je stvoriti političku volju da ih se primjeni radi boljeg javnog zdravlja.” Zdravstveni radnici iz Tuzle, ali i cijele Bosne i Hercegovine pridružuju se globalnim naporima da se poboljša stanje kvalitete zraka. Samo kroz primarnu prevenciju, smanjenje zagađenja, smanjila bi se prisutnost srčanih i plućnih bolest te smanjila smrtnost od istih. Time bi društvo imalo direktne ekonomske koristi.

Samo prelaskom na obnovljive izvore energije i ukidanje upotrebe uglja u termoelektranama u BiH godišnje bi se sačuvalo 2.564 života. Dok se svjetske ekonomije fokusiraju na obnovljive izvore energije, Vlada BiH nastavlja svoj put u nepovrat razmatrajući investicije u termoelektrane na uglja.

Rješenje?

Drugačija rješenja, kao npr. uspostavljanje striktnih standarda za emisije štetnih gasova u transportu ili alternativna goriva za transport, upotrebe obnovljivih izvora energije za sustave kućnog grijanja, kao i bolja infrastruktura i urbano planiranje za podršku i promociju aktivnih i zdravih stilova života ciljajući šetnje i uporabu bicikla, istovremeno će poboljšati zdravlje ljudi, unaprijediti kvalitetu zraka i smanjiti globalno zagrijavanje.HEAL zajedno sa Zavodom za javno zdravstvo Tuzlanskog apeluje na obezbjeđivanje boljeg kvaliteta zraka kantona te poziva na akciju koja će doprinijeti boljoj kvaliteti zraka. U Bosni i Hercegovini HEAL sarađuje sa lokalnim zdravstvenim radnicima radi promoviranja rješenja koja su usmjerena na one izvore zagađenja zraka koji najviše pogađaju Tuzlu i Lukavac.

Globalna kampanja „Skini masku mome gradu“ pokrentua je i u nekoliko evropskih gradova: u Beogradu – Srbija, u Varšavi – Poljska, u Adani, Istanbulu i Iskenderunu – Turska, i u Londonu – Velika Britanija. U kampanju su uključeni i Solt Lejk Siti – Sjedinjene Američke Države, Čenej i Ahmedabad – Indija, Sao Paolo – Brazil, i Emalahleni – Južnoafrička Republika.

Doc. dr. med. sci Maida Mulić, direktorica Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog Kantona ističe kako u Tuzli tako i u ostalim gradovima Bosne i Hercegovine zrak koji udišemo narušava naše zdravlje.

“Nizak kvalitet zraka izaziva srčana i plućna oboljenja kao i druge tegobe, a posebno ljudima koji su bolesni. Vjerujem da će se ljekari, medicinske sestre i ostali zdravstveni profesionalnci pridružiti rješavanju problema zagađenog zraka.” i dodaje kako „je potrebna hitna akcija svih struktura i donosioca odluka u rješavanju ovog problema.“

Doktor Emir Durić iz Tuzle kaže da je zagađenje zraka skriveni ubica u Tuzli.

“Kao doktor u službi građana svjestan sam potrebe za unapređenjem kvaliteta zraka. Moja najveća briga je zdravlje najmlađih, djece.“

Najnovije

Ana Brnabić studente nazvala divljim životinjama!

Stranka Srbija centar (Srce) pozvala je danas državne zvaničnike da prekinu "bestidne uvrede i etiketiranja" na račun studenata i...