Dodik je poručio da je krajnje vrijeme da “NSRS zasjeda i poništi sve neustavne odluke i da Republika Srpska hoće da prihvati dejtonsku BiH”.

- -

Kao i do sada, nakon svake prijetnje uvijek zatraži posebnu sjednicu NSRS-a, gdje i dalje kontroliše tijesnu većinu, te sebi stvori alibi kako nije on donio neku radikalnu odluku.

– Hoćemo da kažemo da nas ne zanima nikakav visoki predstavnik, pogotovo ovaj koji se lažno predstavlja i koji bi donosio neke odluke. Vidim da on piše neko pismo, da on nešto traži, šta on ima sa plaćama, šta on im s tim stvarima. Neka to rješava u svojoj zemlji, a ne kod nas – rekao je Dodik.

Godinama već Dodik koristi svaku moguću priliku da ponavlja teze o vraćanju na izvorni Dejton.

– Republika Srpska će predložiti da joj se svih 83 nadležnosti, koje su prebačene na nivo BiH, redefinišu i dovedu u sklad s Dejtonskim mirovim sporazumom – rečenica je koju često on izgovara.

- -

A sve ove nadležnosti nije bilo moguće prebaciti sa entiteta na državu bez njegove stranke SNSD-a. Svaki zakon koji je nametnula međunarodna zajednica, odnosno visoki predstavnici, usvojen je u Parlamentarnoj skupštini BiH i za njih su uvijek glasali Dodikovi zastupnici.

U aprilu ove godine, bivši visoki predstavnik Valentin Inzko je izjavio kako je međunarodnoj zajednici koja je mnogo toga uradila u našoj zemlji, najviše od domaćih političara pomogao upravo Milorad Dodik. Kazao je i da je Dodik promijenio stav i odnos prema njemu i ostatku međunarodne zajednice jer je vidio da se izbori lakše dobijaju na nacionalnim temama nego na priči o ekonomiji i saradnji.

– On je bio kooperativan, pomogao je za sve teške zakone, Sud BiH recimo, SNSD je tada dao pristanak. Ili za budućnost u NATO-u, tu je dao saglasnost član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović – pojasnio je Inzko.

U februaru prošle godine, na posebnoj sjednici NSRS-a koja je sazvana na njegovu inicijativu, usvojeni su zaključci o “antidejtonskom djelovanju Ustavnog suda BiH i vraćanju na izvorni Dejton”.

– Za 60 dana, vidimo se. Vjerujem da ću biti uvjereniji kada vam se budem obraćao tada i da ću biti bliže onom što sam na početku rekao – goodbye BiH, welcome RS exit – kazao je tada on.

Ništa novoga u Dodikovim izjavama. Sve što govori i čime prijeti na ovdašnjoj političkoj sceni sluša se godinama. Ljetos je tako prijetio da će “podnijeti krivične prijave protiv sudija Ustavnog suda BiH za kršenje Ustava i zloupotrebu položaja i ovlaštenja”.

Komentarišući tada odluku Ustavnog suda BiH od 16. jula, kojom je odbačen kao neosnovan njegov zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zastavi BiH, koji je on podnio 7. novembra 2019. godine, Dodik je rekao da je “sud dokazao da je politički organ i da radi neustavno”.

I ne prijeti Dodik samo da će “rasturiti državu Bosnu i Hercegovinu”. On prijeti i svojim političkim oponentima.

U novembru prošle godine, nakon što je za gradonačelnika Banje Luke izabran PDP-ov Draško Stanivuković, najavio je da će obustaviti pomoć Vlade Republike Srpske gradu Banjoj Luci i prekinuti “sve investicije”.

Na stranačkom skupu SNSD-a, također u Banjoj Luci 30. oktobra 2016, tada predsjednik Republike Srpske Dodik je najavio da će biti napravljena “crna knjiga” svih onih koji su ikada na bilo koji način naštetili SNSD-u.