Kompanija “Alma Ras” odlučila je obustaviti planirane investicije, izjavio je generalni direktor Rasim Memagić na skupu privrednika Zeničko-dobojskog kantona. Kao glavni razlog naveo je odluku Vlade FBiH o povećanju minimalne plate na 1.000 KM, koju smatra štetnom za privredu, pišu Vijesti.ba
Memagić je izrazio sumnju u efikasnost najavljenih subvencija, tvrdeći da privrednici puni budžete dodatnim doprinosima, a zatim čekaju subvencije koje, prema njegovom mišljenju, otvaraju prostor za korupciju. Odluku je nazvao “putem ka propadanju firmi”.
Pritisak na poslodavce i tržišnu konkurenciju
Memagić je istakao da “Alma Ras” zapošljava 1.100 radnika i da se kompanija godinama trudila povećati efikasnost, a ne prelamati troškove na povećanje cijena. “Znate šta smo sve prošli, imamo vlastiti brend, i trudimo se da ne povećavamo cijene na tržištu jer je to suprotno svim ekonomskim principima,” rekao je Memagić.
On je upozorio da je za izvozne kompanije, poput “Alma Rasa”, situacija s novim troškovima dugoročno neodrživa. Poredeći BiH sa zemljama poput Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije, Memagić je istakao da će zbog povećanja plata BiH postati skuplja, što bi moglo dovesti do selidbe proizvodnje kupaca izvan zemlje. “Ako preživimo, sljedeće godine naši veliki kupci će razmišljati da proizvodnju presele negdje drugo,” upozorio je.
Plate i odnosi s kupcima
Prema njegovim riječima, plate radnika u konačnici plaćaju kupci, a ne poslodavci. Memagić je naglasio da, ukoliko izostanu narudžbe iz inostranstva, poslodavci neće moći održavati poslovanje, bez obzira na dobru volju. “Ako prebacimo sve troškove na kupce, to će trajati kratko. Na kraju ćemo izgubiti tržište jer će uvozna roba, bez obzira na lojalnost naših kupaca, postati dominantna,” istakao je Memagić, dodajući da niko neće kupovati proizvode koji su 30-40% skuplji.
Poziv na ponovno razmatranje odluke
Memagić je pozvao na ponovno razmatranje odluke Vlade FBiH i zamrzavanje doprinosa. Osim toga, osvrnuo se na izazove poput bolovanja radnika, navodeći da “Alma Ras” prosječno ima 170 radnika mjesečno na bolovanju. “Šta mi sad trebamo? Da se konfrontiramo s radnicima jesu li stvarno bolesni ili nisu?” upitao je Memagić.
Zaključno, Memagić je poručio da trenutne odluke Vlade FBiH zahtijevaju hitne izmjene kako bi se očuvala održivost domaće privrede.