Amir Husagić: Andelija banalizuje problem, ako je ugalj prošlost zašto je Kina otkupila sav slobodni za 2022. godinu?

Preporučujemo

Direktor Elektroprivrede BiH (EPBiH), Admir Andelija kazao je prilikom gostovanja na FTV da je ugalj prošlost, te da je “alternativa prestanak proizvodnje ektrične energije iz uglja iz termoelektrana”, baš u periodu kad stotine hiljada tona uglja iz manjeg bh. entiteta stiže u TE Tuzla.

Povodom ove izjave kontaktirali smo Amira Husagića, dipl.ing.tehnologije, koji je i uposlenik RU “Kreka”.

- -

– Mislim da se radi o banalizovanju problema, reći da je rudarstvo prošlost je isto kao da mi izjavimo da su auta sa unutrašnjim sagorijevanjem prošlost, odnosno auta na benzin i da svi sad trebamo voziti električna auta. Mislim da bi to moglo stati u istu misao – rekao je u razgovoru za “Index” Husagić.

Nedostatak kapaciteta

Kako je kazao, garantuje da se u narednih 30 do 50 godina može raditi sa ugljem.

– To je jedina perspektiva, mi alternative  za ugalj u ovom slučaju nemamo. BiH nema kapacitet za napajanje iz obnovljivih izvora energije, kao što nema prirodnih, tako nema ni finansijskih. Mi u ovom momentu možemo samo gledati u ugalj. To je isto kao kad bi sad neko zabranio da se vrši eksploatacija nafte u svijetu. Ugalj je fosilno gorivo i čitav svijet ide ka težnji na smanjenju fosilnih goriva, a ne na smanjenju uglja – rekao je Husagić.

- -

Podsjeća da u fosilna goriva ne spada samo ugalj, već zemni plin i nafta.

– Evo, zamislimo da možemo bez rudarstva. Šta bi se desilo da se u decembru napravi pauza od proizvodnje uglja 15 dana, pa da svi prestanemo proizvoditi ugalj, jer smo očigledno prošlost, da je rudarenje prošlost, pa da vidimo… Onda ćemo imati pravu sliku BiH i Federacije šta će se desiti s nama? Mislim da su izjave ovog gospodina (direktora EPBiH, Admira Andelije, op.a.) i njemu sličnih, nisu inžinjerske, nisu vizionarske, mi trebamo ići u jednom sasvim drugom smjeru – kazao je.

Jesmo li jači od Njemačke i Amerike?

BiH ima milione i milione rezervi uglja.

– Njemačka nikad nije zatvorila termoelektrane i rudnike, ona ih je konzervirala, odnosno čuvala svoje rezerve. Isto tako i Amerika, oni čuvaju svoje rezerve. Mi da zatvorimo? A nismo dovoljno jaki da ih konzerviramo. Ako Njemačka u ovom momentu nastoji da ponovo pušta TE zbog trenda rasta cijena uglja u svijetu, šta smo to mi, jesmo li to jači od Njemačke? Ako je jedna Kina otkupila sav slobodni ugalj na svjetskom tržištu za 2022. godinu, svu proizvodnju, šta će biti s tim ugljem? Normalno da će se spaliti – objašnjava.

Alternativa nuklearna elektrana

Kada bi se zatvorile sve termoelektrane, postavlja se pitanje kolika bi hidrocentrala trebala Bosni i Hercegovini.

– Mi vjetra toliko nemamo, Sunca toliko nemamo, ovdje je zima šest mjeseci. Jedina alternativa nam je nuklearna elektrana, a s obzirom da ne daju da pravimo TE na čvrsto gorivo čisto sumnjam da bi nam iko ikad dozvolio nuklearnu elektranu. Ovo je samo banalizovanje i želi se javnosti predstaviti nešto drugo, a svi smo svjesni da nam bez uglja nema budućnosti ni opstanka – rekao je i dodao kako se na svaki način gleda kako da se rudari obore na koljena.

Lignit iz “Kreke” ekološki najprihvatljiviji

Bosna i Hercegovina ima pet termoelektrana (Gacko, Ugljevik, Kakanj, Stanari i Tuzla), od čega se dvije nalaze u FBiH, a tri u bh. entitetu RS.

– Problem je izgleda samo TE Tuzla, odnosno problem je samo ugalj lignit iz RU “Kreka”, a svi ostali su ok. Međutim, moram spomenuti  da postoji više vrsta uglja, kameni ugalj, mrki ugalj, ugalj lignit koji se 80 posto spaljuje u TE Tuzla, a koji je najkvalitetniji po svom sastavu. Ovi ugljevi koji se spaljuju u Ugljeviku, Gackom u svom sastavu imaju veliki udio sumpora, dok recimo lignit RU “Kreka” ima najmanji i on je ekološki najprihvatljiviji – objašnjava Husagić.

Ogromne štete

Osvrnuo se i na nabavaku uglja iz RiTE “Stanari”, te ukazao da je to nepovoljnije rješenje za TE Tuzla, ali i Federaciju.

– Dovoljno je staviti na papir i izračunati šta će biti sa magistralnom cestom Tuzla – Doboj, koja će se oštetiti i šta će sve biti utrošeno za njenu popravku, zatim šta je sa gubicima Željeznica Federacije i tako dalje i tako dalje – upozorava na kraju Husagić.

Najnovije

Nizozemska obavještajna služba vidi ratove u Gazi i Ukrajini i uništavanje Kur’ana kao okidač za terorističke prijetnje

Nizozemska nacionalna obavještajna agencija saopštila je u utorak da su prijetnje usmjerene na Nizozemsku sve više povezane sa svjetskim...