Arheolozi otkrili drevni reljef izgubljene civilizacije Caral, star 3800 godina

Preporučujemo

Arheolozi su u sjevernom Peruu otkrili drevni reljef izgubljene civilizacije Caral, za koji se vjeruje da je star oko 3800 godina.

Mural je pronađen na arheološkom nalazištu Vichama, sjeverno od Lime, piše BBC.

- -

Reljef prikazuje žabu u ljudskome liku.

Dr. Ruth Shady Solis iz Arheološkog lokaliteta Caral (ZAC) vjeruje da scena prikazuje najavu dolaska kiše, što svjedoči o značaju vode u kriznom razdoblju. U andskoj civilizaciji žabe su predstavljale vodu, te da lik koji se nalazi ispod njih predstavlja ljude koji željno iščekuju padavine.

U blizini su otkrivena i četiri reljefa koji prikazuju ljudske glave okružene zmijama, a arheologe podsjećaju na velika zrnja sjemenja s ljudskim licem. Naučnici su objasnili da su ti reljefi vjerojatno nastali u razdoblju oskudice i gladi.

Arheološko nalazište Vichama nalazi se u pokrajini Huaura u današnjem Peruu. Iskopavanja su započela 2007., a znanstvenici vjeruju da je ondje živjela drevna civilizacija koja se bavila poljoprivredom i ribarstvom. Kažu da lokalitet neprestano otkriva nove informacije o drevnoj civilizaciji, poput naprednog plana grada i arhitekture.

- -

Caral je najstarije pretkolumbovsko naselje južnoameričkih kultura. Nalazi se u dolini rijeke Supe, blizu grada Supea u peruanskoj pokrajini Barranci. Naselje Caral pripadalo je kulturi Norte Chico (9210. prije Krista – 1800 prije Krista) koja je razvila i najstariju američku civilizaciju oko 3000. godine prije Krista.

Caral je najveći i najistraženiji lokalitet. Nalazište je na UNESCO-vom popisu kulturne baštine od 2009.godine.

Pogledajte više u videu.

Najnovije

Radnici u zdravstvu sutra izlaze na proteste ispred zgrade Vlade KS

Radnici u zdravstvu Kantona Sarajevo sutra izlaze na proteste od 11 do 12.30 sati ispred zgrade Vlade KS, potvrdio...