Bajke imaju sretan kraj, ali ne i njena: 22 godine od smrti princeze Diane

Preporučujemo

Jutro 31. augusta 1997. mnogi će pamtiti do kraja svojih života. Vijest koja je brzinom munje obišla svijet šokirala je i rastužila mnoge – princeza Diana poginula je u saobraćajnoj nesreći u tunelu u Parizu. 

“Princeza srca” i narodu omiljena članica kraljevske obitelji, majka budućeg britanskog kralja i slobodoumna žena Diana bila je uzor mnogima, pa je njezinu smrt bilo teško prihvatiti. Kada se Mercedes u kojem se vozila zajedno s vozačem Henrijem Paulom i svojim ljubavnikom Dodijem Fayedom udario u betonski stub u tunelu – Diani više nije bilo spasa.

- -

Fayed i Paul proglašeni su mrtvi na licu mjesta, dok se princeza borila za svoj život još neko vrijeme, no umrla je u bolnici nedugo nakon što ju je Hitna pomoć tamo dovezla. Četvrti suvozač, tjelohranitelj Trevor Rees-Jones bio je teško ozlijeđen, ali je preživio tragičnu nesreću.

Automobil u kojem je princeza sjedila udario je u betonski stub brzinom od 190 kilometara na sat. Kada je javnost saznala za tragediju, reakcije su bile tuga, očaj i neprihvatanje. Više od milion buketa cvijeća ostavljeno je pred ogradom Buckinghamske palače, u Londonu nije bilo javne rasvjete kao znak žalosti nacije, ljudi su u kilometrima čekali ne bi li se potpisali u knjigu žalosti.

Dianina smrt zgrozila je obožavatelje širom svijeta. Lijepa princeza izgubila je život samo godinu dana nakon razvoda od princa Charlesa, s kojim je bila u dugom i nesretnom braku. U trenutku kada je pronašla svoju sreću i okusila slobodu – njezin se život prekinuo.

Reakcija kraljevske obitelji na Dianinu smrt bila je žestoko kritizirana. Zbog loših odnosa i rastave s Charlesom na Buckinghamskoj palači nije bila spuštena zastava niti je obješena crna, što je tradicionalni znak žalosti.

- -

10. augusta 1997, godine Diana došla je u posjetu Bosni i Hercegovini gdje se srela sa žrtvama mina u sklopu svoje kampanje kojom je željela skrenuti pažnju na globalni problem neeksplodiranih ubojitih sredstava.

Diana je u BiH provela tri dana i obišla je žrtve u nekoliko bh. gradova, pružila im podršku i nadu u bolje sutra.

Princeza Diana se tokom posjete BiH nije željela sretati s političarima, ona je svoju posjetu opisala kao “potpuno privatnu”. Željela je posjetiti domove žrtava mina i sresti se s lokalnim udruženjima invalida i specijalista za rehabilitaciju.

Ova posjeta našoj zemlji bila je nažalost posljednja humanitarna posjeta omiljene princeze jer je dvadesetak dana nakon poginula u saobraćajnoj nesreći.

 

Najnovije

Prva primjena Inzkovog zakona: Vojin Pavlović optužen pred Sudom BiH za negiranje genocida

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podigao je optužnicu protiv Vojina Pavlovića (rođ. 1976. godine u Bratuncu) za krivično djelo izazivanje...