Banke sumnjaju na “pranje” četiri miliona maraka

Preporučujemo

Prijave banaka se odnose na period od početka ove godine pa do kraja septembra, a podatke o prijavama prikuplja i Agencija za bankarstvo.

Banke u Republici Srpskoj prijavile su Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) BiH 15 sumnjivih transakcija na pranje novca u ukupnom iznosu od 3,9 miliona KM.

- -

Prijave banaka se odnose na period od početka ove godine pa do kraja septembra, a podatke o prijavama prikuplja i Agencija za bankarstvo Republike Srpske koja kontroliše usklađenost rada banaka i mikrokreditnih organizacija (MKO) sa standardima sprečavanja pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

Na osnovu mjesečnih izvještaja koje banke dostavljaju Agenciji o gotovinskim, povezanim gotovinskim i sumnjivim transakcijama, kao i kontrolama na licu mjesta, utvrđeno je da su banke za devet mjeseci prijavile ukupno 81.025 gotovinskih transakcija u vrijednosti od 3,2 milijarde KM. Banke nisu imale prijavljenih transakcija poslije roka od tri dana, odnosno ažurno su postupale u postupku praćenja gotovinskih transakcija.

Ukupna vrijednost prijavljenih gotovinskih i povezanih gotovinskih transakcija povećana je za 9,41 odsto.

Banke su od početka godine pa do kraja septembra Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) BiH prijavile ukupno 15 sumnjivih transakcija na pranje novca u ukupnom iznosu od 3,9 miliona KM, dok nije bilo sumnjivih transakcija na finansiranje terorističkih aktivnosti.

- -

Također, banke su u istom periodu prijavile 11 klijenata sumnjivih na pranje novca, odnosno zbog sumnji da se radi o fiktivnom preduzeću, plaćanju prema OFF shore destinaciji, prevari putem posterminala, poslovanju virtuelnim valutama…

Vidljivo je da je smanjen broj prijavljenih sumnjivih transakcija u odnosu na isti period prošle godine i to za 62,5 odsto.

U Agenciji za bankarstvo su rekli da bi banke u idućem periodu “trebale dodatno unaprijediti indikatore i metode za prepoznavanje sumnjivih transakcija i sumnjivih aktivnosti klijenata“.

-U prvih devet mjeseci 2019. godine mikrokreditne organizacije nisu imale prijavljenih gotovinskih transakcija, sumnjivih transakcija, niti prijavljenih klijenata sumnjivih na pranje novca i finansiranje terorističkih aktivnosti- naveli su u Agenciji.

Dodali su da su banke i MKO izvještavanje o transakcijama obavljale shodno zakonskoj regulativi.

-Na osnovu izvršenih kontrola, izvještaja koji se dostavljaju Agenciji, te stanja banaka i MKO, može se zaključiti da su iste u velikoj mjeri usklađene sa standardima sprečavanja pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Upravljanje rizicima, koji se u poslovanju mogu pojaviti kao posljedica pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (operativni rizik, rizik reputacije, rizik koncentracije, pravni rizik) je na zadovoljavajućem nivou- navode u Agenciji.

Za utvrđene nepravilnosti u primjeni zakona i podzakonskih propisa Agencija je bankama i MKO izdala naloge sa rokovima za otklanjanje nedostataka u poslovanju.

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...