Benjamina Karić, aktuelna gradonačelnica Sarajeva, lažno je prijavila mjesto prebivališta u Novom Sarajevu kako bi mogla biti kandidatkinja za načelnicu te općine. Ovo je više puta dosad objavljeno u medijima, a Karić nikada nije demantovala.
Na Lokalnim izborima održanim 6. oktobra Karić je izborila mjesto načelnice uprkos tome što je prekršila Zakon o prebivalištu koji jasno precizira da je mjesto prebivališta adresa na kojoj se državljanin nastani s namjerom da tamo stalno živi. Ista odredba je i u Izbornom zakonu BiH.
Karić je, prema dostupnim informacijama u medijima, bila prijavljena u sarajevskoj općini Centar, da bi se potom fiktivno prijavila u Novo Sarajevo, navodno na adresu stana njenih roditelja. Potom je javnost saznala da je Karić kupila stan u općini Centar, u Titovoj ulici, a ona je sama rekla da će s porodicom tu živjeti te da su stan kupili “radi proširenja porodice”.
No sinoć smo saznali da je Karić nastanjena na Komatinu, što pripada Starom Gradu.
– Ja mislim da vas nekako posebno razumijem jer sam ja vaša komšinica sa Komatina – rekla je Karić sinoć mještanima Bostarića u Starom Gradu, gdje se obrela nakon što su kantonalne vlasti naredile evakuaciju stanovnika zbog klizišta.
Dakle, Benjamina Karić je buduća načelnica Novog Sarajeva iako nije nastanjena u Novom Sarajevu. Trenutno je “komšinica s Komatina (Stari Grad) s namjerom da uskoro preseli u Titovu ulicu (Centar).
Članom 3.12 stav (2) Izbornog zakona BiH propisano da nadležni organ koji vodi evidenciju o promjenama prebivališta i boravišta vrši provjeru tačnosti podataka o promjeni prebivališta i boravišta, o čemu se sačinjava službeni izvještaj.
U skladu sa Zakonom o prebivalištu i boravištu državljana BiH, prijavljivanje i odjavljivanje prebivališta, kao i adrese stanovanja, u okviru svoje nadležnosti, u Federaciji BiH vrše kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova, u Republici Srpskoj Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske i u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine nadležni organ.
Ovo znači da je MUP Kantona Sarajevo dužan, po zakonu, utvrditi stvarno prebivalište Benjamine Karić, što MUP nije učinio već mjesecima i time je omogućio Karić da bude kandidatkinja a potom i izabrana za načelnicu Novog Sarajeva.
MUP KS a na osnovu izjave “komšinice sa Komatina” sada ima dokaz za njeno lažno prebivalište.
Izborni zakon također definiše da izabranom članu organa vlasti prestaje mandat prije isteka vremena na koje je izabran između ostalog ako odjavi prebivalište s područja izborne jedinice u kojoj je upisan u Centralni birački spisak da glasa i u kojoj je izabran, istekom roka od šest mjeseci od dana odjave prebivališta.
Ukoliko bi MUP KS zaista dosljedno radio svoj posao, Karić bi po sili zakona morala izgubiti mandat načelnice u Novom Sarajevu jer bi očito bilo lako utvrditi da ona nema stvarno prebivalište u toj općini, niti će ga po svemu sudeći imati u toku mandata.
Inače, izmjene Zakono o prebivalištu BiH stupile su na snagu 2015. godine i najviše su koštale povratinike u RS i one porijeklom iz tog dijela BiH, a koji žive izvan BiH ili u FBiH, budući da je policija tog entiteta revnosno poništavala njihove prijave prebivališta.
Usvajanje takvih izmjena Zakona omogućio je SDP, stranka čija je potpredsjednica Benjamina Karić, kada su u mandatu 2010-2014. godina ispunjavali želje SNSD-a, između ostaloga, da bi zadržali Zlatka Lagumdžiju u fotelji ministra vanjskih poslova i Denisa Bećirovića u fotelji predsjedavajućeg Zastupničkog doma BiH.
Iste te izmjene Zakona o prebivalištu sada se ne primjenjuju na Benjaminu Karić, dok se primjenjuju na Bošnjake iz RS-a “jer nije se razmišljalo da će ih MUP RS-a zloupotrijebiti”, kako je jednom prilikom objasnio Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a.