BH Gas: Južna interkonekcija je trn u oku Gas Prometu Pale jer ih ostavlja bez prihoda

Preporučujemo

Nakon jučerašnje reakcije iz Gas Prometa Pale na intervju direktora BH Gasa Jasmina Salkića za Klix.ba, oglasili su se iz ove kompanije navodeći da postoji potreba za pojašnjenjem tvrdnji firme iz RS-a (Gas Promet).

Kako su naveli iz BH Gasa, mjerna oprema Gas Prometa Pale na primporedajnoj stanici Zvornik uvezena je iz Srbije, tačnije od Srbijagasa, čiji su je zaposlenici i montirali te u to vrijeme boravili sedmicama u BiH, je lako dokaziva i može se provjeriti kontrolom ulazaka sa graničnog prijelaza između naše države i Srbije.

- -

“Tačno je da je iskorištenost plinovoda na godišnjem nivou cca 30 posto, ali u zimskim mjesecima satni i dnevni kapaciteti su na nivou gotovo pune iskorištenosti. Ovo opterećenje je posebno izraženo na temperaturama od -5 i što je, isto tako, vrlo lako dokazivo. Ujedno, Birač-Alumina Zvornik u proizvodnom ciklusu ne koristi prirodni plin, koristi ugalj, na nivou koji je nekad koristila (cca 100-180 mil. Sm3, Sarajevo preuzima 100-150 mil. Sm3) i eventualnim povratkom ovog potrošača, u punom obimu, iskorištenost plinovoda raste do iskorištenosti do 60-70 posto, a u zimu bi jedan od ovih potrošača morao biti reduciran u potrošnji”, naglasili su.

Naveli su da je BH Gas imao svoju mjernu opremu u Zvorniku do 2015. godine, ali da je Gas Promet Pale sve poskidao i pobacao tokom uspostave “operatora” sistema na prvih 19 km plinovoda u BiH.

“Tada je ovaj dio plinovoda bio u vlasništvu Srbijagasa, a sada je dio osnivačkog uloga Srbijagasa u Gas Prometu. Ovo znači da je Sporazum o radnom režimu potpisan od vlasnički povezanih kompanija. Da je treći energetski paket u potpunosti primijenjen u BiH tada ne bi Gas Promet ništa mogao potpisati bez znanja državnog regulatiora i razumljivo je opiranje RS-a da u procesu donošenja zakona državni regulator dobije pune kompetencije kakve svi državni regulatori imaju u Evropi”, dodali su.

Smatraju da su tvrdnje Gas Prometa o balansiranju na sistemu preko podzemnog skladišta zamajavanja javnosti bez suštine u objašnjenju stanja na plinovodu.

- -

“Zapunjenost plinovoda u zimskim danima od Zvornika preko Kladnja do Sarajeva je takva da ne može primiti dodatne količine, u mnogim zimskim danima, prirodnog plina jer moramo ponoviti da potrebe potrošača u FBiH znaju ići i preko 1,6 mil. Sm3, a max kapacitet plinovoda je 1,8 mil. Sm3. O satnim kapacitetima nema onda potrebe niti govoriti”, kazali su.

Posebno su naglasili da je Južna interkonekcija rješenje mnogih problema, prije svega dugogodišnjih uslovljavanja Gas Prometa i nepotrebnih zavrtanja ventila ili prijetnji da će se to desiti te plaćanja troškova na dionici od 19 km kao da se radi o tek izgrađenom plinovodu.

“Kada je riječ o pritiscima na plinovodu, radi se o ekstremnom primjeru (43 bara), a ne o stvarnom stanju, a tvrdnja Gas Prometa da se plin transportuje na 30 bara zbog ‘manje’ potrošnje plina ući će u anale plinske privrede. Naime, veza manje potrošnje i pritiska u ovom obrazloženju nema nikakve veze sa stvarnošću osim potvrde da plinovod radi na cca 30 bara”, tvrde iz BH Gasa.

Smatraju da konkurenciju u RS-u predstavlja jedino ruski plin i onaj koji se doprema GasRes-u.

“Ostalima je prećutno zabranjeno da posluju u trgovini plinom u RS-u jer da nije tako BH-Gas bi prodavao plin u Zvorniku kako je to radio do 2015. godine. GasRes je 2015. godine potpisao samostalni ugovor sa Gazprom Exportom čime su svi dugovi za utrošeni plin u ratnom periodu ostali na FBiH. FBiH je kao zatvorena za trgovce plinom iz RS-a i to je jedini zahtjev subjekata iz RS – otvoriti tržište u FBiH uz nikakav prijenos nadležnosti na državu zakonskim rješenjima sa tog nivoa jer je RS svojim zakonom već te ingerencije preuzela”, istakli su.

Smatraju da je zbog toga Južna interkonekcija trn u oku Gas Prometu jer njenom izgradnjom ostaju bez prihoda i gube utjecaj na primopredajnom mjestu Zvornik.

“Pričati o nekakvom radnom režimu ili nediskriminatornom pristupu ili plinovodu koji je kao jučer izgrađen ili mjernoj opremi ili skladištu plina je samo u funkciji skretanja pažnje sa Južne interkonekcije. BH-Gas je stava da se na državnom nivou trebaju usvojiti takva zakonska rješenja koja uključuju punu primjenu trećeg energetskog paketa, državnog regulatora sa punim ovlastima, otvaranje tržišta sa prethodnim rješenjem svih otvorenih pitanja (ratni dug itd) i upravljanje sistemom na način da svaki operator sistema mora ispunjavati sve obaveze operatora, a ne samo one koje misli ili želi da ispuni. Razumijemo strah Gas Prometa od gubitka prihoda, ali što je puno puno je”, poručili su iz BH Gasa.

Najnovije

Nizozemska obavještajna služba vidi ratove u Gazi i Ukrajini i uništavanje Kur’ana kao okidač za terorističke prijetnje

Nizozemska nacionalna obavještajna agencija saopštila je u utorak da su prijetnje usmjerene na Nizozemsku sve više povezane sa svjetskim...