Kao grad čija je sudbina decenijama bila vezana za oružje, bilo u ratu, bilo u miru, Goražde se ponovo našlo pod pritiskom. Ovaj put, međutim, prijetnja ne dolazi s ratišta, nego iz Washingtona.
Nova američka administracija, predvođena predsjednikom Donaldom Trumpom, uvela je visoke uvozne carine koje bi mogle ugroziti srž industrijske proizvodnje u Bosni i Hercegovini – sektor koji zapošljava hiljade ljudi i direktno izvozi u Sjedinjene Američke Države.
Kako piše The New York Times, bh. kompanije specijalizirane za proizvodnju municije i oružja, poput goraždanskog Ginexa i Pobjede Technology, našle su se u izuzetno nepovoljnoj poziciji.
U fokusu je inicijalna odluka Bijele kuće o uvođenju 35-postotne carine na gotovo sav uvoz iz Bosne i Hercegovine, uključujući i ključne komponente za američku industriju municije – kapisle, koje se proizvode u Goraždu. Iako je naknadno predložena niža stopa od 10 posto čak i to predstavlja ozbiljan udarac za firme koje godinama održavaju stabilnu trgovinsku vezu s američkim tržištem.
Demir Imamović iz Ginexa, jedne od najvažnijih državnih firmi u ovom sektoru, za NY Times je izjavio kako je kompanija već morala obustaviti planirano proširenje proizvodnje i zapošljavanje.
– Naš izvoz bi bio praktično zaustavljen ako carine ostanu ovako visoke – upozorava Imamović.
Prema njegovim riječima, interes američkih partnera može brzo splasnuti ukoliko cijene bh. proizvoda porastu i postanu nekonkurentne.
Potražnja za municijom u SAD-u drastično je porasla tokom pandemije, kao i u kontekstu unutrašnjih tenzija poput protesta nakon ubistva Georgea Floyda. To je bh. firmama dalo dodatni zamah, a Ginex je, kako navodi Imamović, u tom periodu učetverostručio izvoz u savezne države poput Texasa i Južne Karoline.
No, nova politička klima promijenila je sve. Iako se u Bosni očekivalo da će republikanska administracija biti povoljnija za proizvođače oružja, Trumpova ekonomska politika – zasnovana na oštroj zaštiti američke industrije – ugrozila je i one firme koje američka industrija direktno koristi.
NY Times napominje da su kapisle naročito delikatna roba, jer ih SAD u velikoj mjeri ne proizvodi samostalno – tek otprilike dva posto domaće potrošnje dolazi iz američkih pogona.
Karen Gerard iz kompanije Shooter World za NY Times kaže kako razumije potrebu da se zaštite američki proizvođači, ali upozorava da “uvođenje širokih i neselektivnih carina šteti svima”.
Prema njenim riječima, uvoz ključnih komponenti kao što su kapisle nije luksuz nego nužnost za američku proizvodnju.
Na političkom nivou, priča dobija dodatnu složenost.
Ministar trgovine BiH Staša Košarac, kojeg The New York Times opisuje kao srpskog nacionalistu iz entiteta Republika Srpska, izjavio je da nema namjeru lobirati kod američkih vlasti za izuzeće od carina. Štaviše, otvoreno je izrazio zadovoljstvo zbog povratka Trumpa na vlast i povlačenja Bidenove administracije, koju bh. Srbi percipiraju kao neprijateljski nastrojenu.
– Naše ministarstvo ima važnijeg posla – rekao je Košarac.
Političke podjele u BiH dodatno usložnjavaju pokušaje bilo kakvog koordiniranog odgovora. Dok bošnjački političari izražavaju zabrinutost zbog posljedica carina, strahuju i da bi Milorad Dodik, lider Republike Srpske, osuđen u februaru zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, mogao iskoristiti ovu situaciju za političko zbližavanje s Trumpovom administracijom.
U međuvremenu, lokalna zajednica u Goraždu trpi posljedice globalnih politika koje su daleko izvan njene kontrole.
Gradonačelnik Ernest Imamović priznaje da teško pronalazi riječi kako da svojim sugrađanima objasni zašto bi njihove fabrike mogle stati, iako rade po najvišim standardima i za najzahtjevnije kupce.
Ginex, simbol industrijskog otpora u ratu i miru, sada pokušava razumjeti smjer kojim vjetrovi pušu iz Washingtona.
– Navikli smo na podjele kod nas, ali nisam znao da je i Amerika tako podijeljena – rekao je Imamović.
Na televizijskom ekranu, između CNN-a i Fox Newsa, traži odgovore koje, čini se, ni američka politika nema.