BiH na dnevnom redu Komiteta za vanjske poslove Evropskog parlametna

Preporučujemo

Komitet za vanjske poslove Evropskog parlametna objavio je danas dnevni red dvodnevnog zasjedanja koje će biti održano 25. i 26. januara.

Na dnevnom redu, kako se vidi, nalazi se i rasprava o Bosni i Hercegovni, tačnije o rezoluciji o našoj zemlji.

- -

Rasprava o rezoluciji, čiji je autor član Parlementa i Komiteta Paulo Rangel, zakazana je za prvi dan dvodnenog sastanka.

Članovi Komiteta će, kako je navedeno, razmijeniti mišljenja, a potom će biti otvoren rok za dostavljanje amandmana koji će trajati do 2. februara.

Osim Portugalca Rangela koji je glavni autor, dodatni izvjestitelji su članovi Komiteta Dietmar Koster, Kleman Grošelj, Harald Vilimsky, Tineke Strik i Assita Kanko.

Komitet će u martu glasati o rezoluciji, a Parlament bi se o njoj trebao očitovati u aprilu.

- -

Kako smo ranije pisali, u nacrtu rezolucije o Bosni i Hercegovini naša zemlja se poziva na ustavne reforme te se od nje traži da se snažnije obračuna s korupcijom i istraži navode o izbornim prevarama.

U nacrtu rezolucije podsjeća se da put prema EU ovisi o održivom miru i istinskom pomirenju koji garantiraju demokratski i multikulturalni karakter BiH.

Naglašava se hitna potreba za uklanjanjem nedostataka u ustavnom okviru i napretkom u reformama koje bi BiH pretvorile u potpuno funkcionalnu i inkluzivnu državu.

Ističe se da institucionalne reforme ovise o volji i predanosti političkih čelnika i institucija u zemlji.

Poziva se na hitne korake za suzbijanje korupcije i nekažnjavanja u javnoj sferi kako bi se ponovo izgradilo povjerenje građana u institucije.

Između ostalog, poziva se na temeljnu istragu navodnih izbornih nepravilnosti, uključujući krađu identiteta, prepreke neovisnom posmatranju izbora i politički pritisak na Centralnu izbornu komisiju BiH (CIK) tokom lokalnih izbora 2020.

Najnovije

Epilog ogromnog skandala u Velikoj Britaniji: Hiljade ljudi primile su krv zaraženu HIV-om i hepatitisom, sad će dobiti – odštetu

Britanija će platiti više od 12,7 milijarda dolara odštete hiljadama pacijenata, sedamdesetih i osamdesetih godina liječenih krvlju zaraženom HIV-om...