BiH rekorder sa 154 političke partije: Borba za narod i bolji život ili izborni plijen od 13 milijardi KM?

Preporučujemo

U evidencijama CIK-a BiH trenutno imaju 154 političke stranke u našoj zemlji.

Da se ne vrši brisanje političkih subjekata Bosna i Hercegovina bi imala nekoliko stotina političkih partija. To svjedoči i podatak da je Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine u periodu od jula 2009. godine do danas nadležnim sudovima u Bosni i Hercegovinu uputila prijedloge za brisanje 159 političkih stranaka zbog sumnje da ne obavljaju svoju djelatnost i da duži period ne izvršavaju svoje obaveze.

- -

Također, 18 ih je brisano na zahtjev stranke što je ukupno 177 političkih stranaka.

Inače, političke stranke se registruju na 16 sudova u BiH i ne postoji jedinstven registar  niti postoji jedinstveni zakon o političkim organizacijama, rekli su za Index.ba iz CIK-a BiH.

U FBiH je na snazi Zakon o političkim organizacijama, što je stari zakon još iz 1991. godine, a propisuje da je za registraciju stranke potrebno 50 punoljetnih građana, zbog čega i imamo pojavu mnogih malih i u određenoj mjeri nerelevantnih političkih subjekata u FBiH koje se registruju.

S druge strane, u RS se stranke registriraju prema Zakonu o političkim organizacijama RS, prema kojem je za registraciju potrebno 500 punoljetnih građana, a osnivači i članovi mogu biti samo oni koji imaju entitetsko državljanstvo RS.

- -

Također, u Brčko Distriktu se primjenjuje Zakon o političkim organizacijama Brčko Distrikta gdje političku organizaciju može osnovati najmanje 300 punoljetnih osoba.

Veliki problem Bosni i Hercegovini predstavlja i činjenica da se političke stranke registruju na 16 sudova u BiH, gdje možemo navesti slučaj Adama Šukala i njegove dvije partije.

On je registrirao dvije različite stranke, na dva različita suda u BiH – u Doboju stranku pod nazivom Napredna Srpska 2. maja 2013. godine, a u Banja Luci Srpsku naprednu stranku 3. juna 2010. godine.

Na posljednjim općim izborima 2014. godine učestvovalo je čak 113 političkih subjekata i to, do tada rekordan broj partija njih 65, te 24 koalicije i isto toliko, 24 nezavisna kandidata. Na kandatskim listama bilo je ukupno 7.748 kandidata, koji su se borili za ukupno 518 mandata. To znači da se u prosjeku za jedan mandat borilo 14,96 kandidata.

Iako se posljednjih izbornih ciklusa rapidno povećava broj učesnika na izborima, ipak, sve registrovane političke partije ne učestvuju na svim izborima. Daleko ih je više na lokalnim, nego općim izborima.

Na posljednjim lokalnim izborima u BiH održanim 2016. godine registrovano je rekordnih 451 politički subjekata i to 102 političke partije, 103 koalicije, 171 nezavisni kandidat, te 52 nezavisna kandidata u ime grupe građana i šest njih u ime udruženja građana (nacionalne manjine), kao i 17 lista nezavisnih kandidata.

Osim rekordnog broja političkih subjekata registrovan je i rekordan broj kandidata na kandidacijskim listama političkih subjekata i to čak 30.445. To znači da je jedan kandidat na posljednjim lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini dolazio na 107,2 registrovana birača.

U praktičnom smislu gledano to znači da na svakih 23.500 stanovnika u BiH dođe jedna politička partija.

“Prvi razlog ovolikog broja političkih subjekata je veliki izborni plijen i moć koja je u BiH izmještena iz sistema u ruke stranaka i lidera tih stranaka. Brojevima, taj izborni plijen iznosi preko 13 milijardi KM javnog novca na godišnjem nivou koliko potroše javni budžeti i vanbudžetski fondovi godišnje, 4 puta toliko za mandat od 4 godine, oko 4.000 pozicija u vlasti koje se biraju direktno što na lokalnim što na opštim izborima, te preko 200.000 pozicija u javnom sektoru koje su većim dijelom stranačke ili predmet korupcije i nepotizma čiji su generator vlasti u BiH”, rekao je za radiosarajevo Dario Jovanović, direktor Koalicije Pod lupom, koja se bavi posmatranjem i unapređenjem izbornog procesa u BiH.

U BIH se često osnivaju nove stranke iz već postojećih stranaka, iako među njima ideološki postoje male razlike i zastupaju sličnu ili istu politiku, a što nije nužno dobro jer kvantitet ne znači kvalitet.

Sveukupno gledano, sigurno je da nas očekuje jedna zanimljiva izborna godina, u kojoj ćemo gledati nadmetanje ogromnog broja političkih partija i kandidata, te nezavisnih subjekata, zbog čega bi ovogodišnji Opći izbori mogli biti rekordni.

(Merima Druškić)

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...