BiH zbog utaje poreza godišnje gubi 120 miliona KM, obim kriminala sve veći

Preporučujemo

Novi izvještaj Globalne inicijative o ilegalnim financijskim tokovima kriminala, samo je još jednom ukazao na sve anomalije bh. sustava.

Rak-rana ove države su i dalje korupcija, organizirani kriminal, pranje novca, krijumčarenje migranata te trgovina drogom.

- -

Jedan u nizu alarmantnih podataka da je u Bosni i Hercegovini samo tržište za krijumčarenje migranata u 2020. godini procijenjeno na 10,5 miliona eura.

Obim kriminala u Bosni i Hercegovini iz godine u godini sve je veći, a državne insitucije po starom – pasivne i bez kapaciteta da odgovore na sve veće sigurnosne izazove. Možda i najvažniji problem koji je posebno akcentovan u ovom izvještaju je utaja poreza.

Kako je navedeno, Bosna i Hercegovina godišnje zbog utaje poreza gubi više od 60 miliona eura. Procjene pokazuju da je više od 20 posto tržišta duhana u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori ilegalno, te da su ove dvije zemlje tranzitne za višeprofitne destinacije u Evropskoj uniji.

U izvještaju je također navedeno i da je Luka Bar glavna ulazna točka za ilegalne financijske tokove u ovoj regiji, te da većina nezakonito stečenog novca ide u nekretnine, turizam, građevnistvo te kockanje.

- -

– Što se tiče konkretno BiH mi smo obradili jednu studiju slučaja, zloupotrebe javnih fondova za financiranje političkih partija kroz nevladin sektor u BiH, moramo znati da je to prvi način da se ukaže svjetlo na to da se civilni sektor slabi, sad je svjesno jer civilni sektor je jak korektor u društvu koji bi se trebao baviti fenomenom korupcije i organizacijskog kriminala – kaže Anesa Agović, koordinatorica Globalne inicijative za Zapadni Balkan.

Prihodi zarađeni od korupcije, utaje poreza i organiziranog kriminala koji se pere u ekonomijama Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, kako je navedeno, procjenjuje se na dva do pet posto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda. Odnosno, od milijardu i po do gotovo 4 milijarde maraka.

Isto tako, u kontekstu utaje poreza, u izvještaju je navedeno, da je u Bosni i Hercegovini 30 posto radne snage neformalno zaposleno te je upozoreno i da se porez na dohodak izbjegava plaćanje radnika u gotovini.

Poražavajući su podaci i na polju organiziranog kriminala, trgovine drogom a posebno krijumčarenjem migranata. Pa je tako kako je navedeno u izvještaju tržišta krijumčarenja migranata u 2020. godini samo u Bosni i Hercegovini procijenjeno na skoro osam i po do 10 i po milijuna eura, dok je tržište krijumčarenja migaranata na Zapadnom Balkanu na godišnjem nivou vrijedno najmanje 50 miliona eura.

Najnovije

Višegradska policija uhapsila muškarca iz Visokog zbog krijumčarenja migranata

Policijski službenici Policijske stanice Višegrad lišili su slobode lice V.K. iz Visokog zbog sumnje da je prevozio strane državljane. "Postupajući...