Turske aviokompanije su od 22. juna uspostavile redovne avioletove za Sarajevo, ali su granice zatvorene za državljane Turske i zemalja Bliskog istoka, iako za to nema razloga.
Granična policija BiH u prvoj polovini ove godine registrirala je 955 stranaca kojima nije dozvoljen ulazak u zemlju na osnovu Zakona o strancima.
U poređenju s istim periodom lani, zabilježeno je povećanje za 348 osoba ili 57,33 posto.
Ulazak je odbijen za državljane 44 zemlje i dvije osobe iz kategorije izbjeglice.
Ono što posebno čudi jeste to što su masovno odbijani ulasci građana Turske i Kosova.
Turizam, od kojeg živi veliki broj ljudi u BiH, na koljenima je. Vremena za spas ove sezone je sve manje, a konkretnih strategija još nema. Ove zabrane predstavljaju nesagledive posljedice. Osim ekonomskog aspekta, narušavaju se i prijateljski odnosi sa Turskom. Posebno jer Turska od početka pandemije nije uvela apsolutno nikakve restrikcije za državljane BiH.
Posebno zabrinjava šutnja, neaktivnost i nezainteresiranost dopredsjedavajuće Vijeća ministara BiH i ministrice vanjskih poslova BiH Bisere Turković, koja na sjednici Vijeća ministara nije insistirala na tome da BiH treba otvoriti granice za državljane svih prijateljskih zemalja.
“Turska je jedan od najvećih investitora u oblasti obrazovanja, privrede i drugim segmentima te jedan od najvećih trgovinskih partnera naše zemlje, te je trebalo otvoriti granice za Tursku, ali i za SAD, te građane zemalja Bliskog i Dalekog Istoka , rekla je federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo. Ona je i pozvala ministricu Turković i Vijeće ministara da hitno isprave ovu grešku, kako bi se spasio turizam u BiH. Do sada se ništa nije uradilo po ovom pitanju.
“Vidjet ćemo tokom vremena koje dolazi, odnosno na sljedećoj sjednici kakva će biti epidemiološka situacija i od toga, a naravno i od dogovora, zavisi otvaranje, odnosno otklanjanje zabrane ulaska”, kazala ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković.
Podsjećamo, Vijeća ministara Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o otvaranju granica BiH za državljane zemalja Evropske unije uz negativan test na koronavirus ne stariji od 48 sati, ali ostaje nejasno zašto Vijeće ministara BiH nije otvorilo granice i za državljane Turske, SAD, ali i građane zemalja bliskog i dalekog istoka i drugih država svijeta.
Turska ima najmanji broj zaraženih virusom COVID-19 pa je i gledajući statistiku, potpuno nejasno zašto je ta država na crnoj listi BiH. Od Turske možemo naučiti mnogo o tome kako se pomoću skenera kontrolišu turisti na aerodromima prilikom dolaska, pa je gotovo nemoguće da vam dođe zaražena osoba. Onaj ko ima povišenu temperaturu, diskretno ga pozovu i testiraju.
Zabranom ulaska u BiH, Vijeće ministara BiH očigledno vrši diskriminaciju građana Turske, SAD i istočnih zemalja zaboravljajući da upravo iz ovih zemalja dolazi najveći broj investitora u našoj državi.
Dok je građanima pomenutih zemalja zabranjen ulazak u BiH, granica je otvorena za Hrvatsku koja već četiri dana uzastopno bilježi rast zaraženih koronavirusom, te vjenčanja umjesto u Hrvatskoj organizuju u Hercegovini.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Željko Šain upozorava: “Ekonomija će pretrpjeti velike štete u tom pogledu, ne samo u kvanitativnom nego i u kvalitativnom – tu se stvara jedna kvalitativna odbojnost inače prema zemlji u koju se ne može doći”.
Dok ekonomisti upozoravaju, ministar sigurnosti BiH, Selmo Cikotić u jučerašnjoj izjavi za medije kazao je da ne trebamo brinuti za turizam dok su tu migranti koji troše novac.
“Imate reduciran turizam ili neke poslove na jednoj strani, ali imate i povećanu potrošnju mnogih dobara zbog prisustva migranata, koji kupuju, troše itd.”, konstatovao je Cikotić.
Veoma teška ekonomska situacija je nešto sa čim se suočava cijeli svijet, pa tako i naša zemlja. Hoće li turizam izdržati i na koji način, vidjet će se u narednom periodu, do tada kako su turistima tako su i onima koji od turizma žive sva vrata zatvorena.
Index.ba