BITNA PRESUDA USTAVNOG SUDA BIH: Žrtva silovanja ne mora platiti sudske troškove

Preporučujemo

Ustavni sud Bosne i Hercegovine na sjednici održanoj 22. marta 2018. godine usvojio je žalbu S. A., jedne od žrtava ratnog silovanja, koji se odnosi na plaćanje sudskih troškova nakon izgubljenih postupaka, a odluka se odnosi na presudu Vrhovnog suda bh. entiteta Republika Srpska i Okružnog suda u Banjoj Luci.

Nevladina organizacija TRIAL International pozdravlja presudu Ustavnog suda BiH kojom se utvrđuje povreda prava na imovinu i prava na pravično suđenje ratnih žrtava vezano za nalog za plaćanje troškova pravobranilaštva nastalih povodom tužbe za naknadu štete.

- -

Ustavni sud je utvrdio da obavezivanje žrtve ratnog silovanja na plaćanje troškova postupka Pravobranilaštva Republike Srpske kao tuženoj u postupku za naknadu nematerijalne štete koju je apelantica pretrpjela predstavlja neproporcionalan i pretjeran teret za apelanticu. Stoga je utvrđena povreda prava na imovinu i prava na pravično suđenje predviđenih Ustavom BiH i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.

S.A. je bila višestruko silovana od strane vojnika Vojske Republike Srpske tokom jula 1992. godine.

TRIAL International ovoj preživjeloj već osam godina pruža besplatnu pravnu pomoć koja je rezultirala osuđujućom presudom počinitelja 2013. godine pred Okružnim sudom u Doboju.

Nakon što je preživjela primjenom zastarnih rokova odbijena sa zahtjevom za naknadu štete u parničnom postupku pokrenutom u Banja Luci i nakon što joj je naloženo da plati sudske troškove u iznosu od 3.000 KM, TRIAL International je za njeno zastupanje angažovao advokaticu Nedžlu Šehić.

- -

U ovomstrateškom slučaju za zaštitu ljudskih prava žrtava ratnih zločina potom je u martu 2017. godine podnesena apelacija Ustavnom sudu BiH koja je rezultirala navedenom presudom.

“Ovo je veoma značajan korak kako za apelanticu, žrtvu seksualnog nasilju u ratu, na koju se odluka primarno odnosi, tako i za sve druge žrtve ratnih zločina koje su se našle u sličnoj situaciji. Sada odgovornost leži na na svim redovnim sudovima širom BiH, od kojih očekujemo da primjenom ovog stava u svojoj praksi konačno počnu skidati ovaj nedopustiv i pretjeran teret sa preživjelih seksualnog nasilja, bivših logoraša i porodica nestalih lica”, izjavila je Adrijana Hanušić Bećirović, viša pravna savjetnica TRIAL International ureda u BiH.

Ona je podsjetila da se žrtve ratnih zločina u BiH već duže vrijeme suočavaju sa veoma problematičnom situacijom u kojoj pojedini domaći sudovi zahtijevaju od preživjelih koji su pokrenuli parnične postupke za naknadu štete da plate visoke sudske troškove nastale zbog gubitka spora poosnovu odbijanja njihovih tužbenih zahtjeva primjenom zastarnih rokova.

Nažalost ova situacija je doprinjela da žrtve rata, koje najčešće žive na marginama društva i nose u sebi još uvijek duboke traume iz ratnog perioda prolaze kroz dodatnu retraumatizaciju i žive u stalnom strahu da će traženi iznos od njih biti naplaćen, što često dovodi i do pojave suicidalnih misli.

TRIAL International već duži period sprovodi niz strateških aktivnosti vezanih za adresiranje ovogsistemskog problema ratnih žrtava u BiH, uključujući objavu pravne analize implikacija presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Cindrić i Bešlić protiv Hrvatske na praksu dosuđivanja troškova u postupcima u BiH, slanje zajedičkog dopisa relevantnim institucijama u BiH ispred višeod 40 organizacija civilnog društva i udruženja žrtava sa zahtjevom rješavanja ove situacije, tealarmiranja evropskih i međunarodnih tijela o potrebi rješavanja ovog problema.

Najnovije

Dodik najavio: 2. maja u Srebrenici sjednica Vlade RS

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će Vlada RS zasjedati 2. maja u Srebrenici, gdje će biti...