Osam godina nakon vojne intervencije protiv Gadafija u Libiji čini se da se ta zemlja pretvara u novu Siriju, piše Le Figaro opisujući stanje u Libiji još i kao balkanizaciju i libanizaciju, naglašavajući kako je to stanje izazvalo pomamu regionalnih sila koje „poput orlova s visine posmatraju svoje geopolitičke, diplomatske, ekonomske i finansijske interese, pretvarajući libijski sukob u rat lokalnih pijuna“.
Ukazujući sličnosti libijskog sa sirijskim sukobom, Le Figaro navodi kako se Sirija nakon osam godina rata pretvorila u višeslojni sukob gdje je međunarodna koalicija bombardirala ISIL, opozicija ratovala protiv režima, Izrael posmatrao razvoj situacije i povremeno bombardirao određene ciljeve, dok je Turska ratovala protiv kurdskih snagana na sjeveru Sirije.
Le Figaro piše kako Rusija uopće nije prihvatila da je poražena u Hladnom ratu i da je u Siriji započela svoju osvetu Sjedinjenim Državama i povratak na mjesto svjetske sile.
Rat u Libiji započeo je 2011., kao i u Siriji. SAD, Francuska, V. Britanija intervenirale su i pomogle revolucionarima da sruše Gadafija. Nakon osam godina rata Libija je podijeljena zemlja s vladom na čijem čelu je Faiz Serraj, koju priznaje UN, i pobunjenicima na čelu sa generalom Hafterom, dok obje strane imaju podršku određenih stranih sila. Haftera ekonomski i vojno pomažu Emirati, Egipat, Jordan, KSA, i još je angažirao plaćenike ruskog Vagnera uz plaćenike iz Čada i Sudana i podršku nekih lokalnih moćnika. S druge strane, vlada na čelu sa Serrajom ima podršku Katara i Turske,koja je upravo izrazila spremnost da vojno intervenira ako to vlada u Tripoliju zatraži.
U vrijeme turbulentnih geopolitičkih odnosa u svijetu, Bliski istok je poprište svih operacija potkusurivanja različitih svjetskih sila. U ovom trenutku jedino što je sigurno jest zasključak da je mnogo teže zaustaviti ratove koje vode pijunu, nego ratove koje zaraćene strane vode direktno jedna protiv druge, zaključuje francuski list.