VIDEO Blistava igra i rezultat karijere: Mirza Bašić osvojio turnir u Sofiji!

Mirza Bašić osvojio je prvu ATP titulu u karijeri. Bh. teniser je u finalu turnira u Sofiji savladao Mariusa Copila sa 2:1 (7:6(6), 6:7(4), 6:4) i tako krunisao sjajnih sedam dana u glavnom gradu Bugarske.

Na putu do krune pred našim teniserom su padala teniska imena poput Stana Wawrinke (15. ATP), Floriana Mayera (72. ATP), Philippa Kohlschreibera (35. ATP)…

- -

Bio je ovo njihov prvi međusobni duel na ATP touru. Prethodno su na Challengerima i Futuresima igrali tri puta, sva tri meča je sa 2:0 dobio Bašić.

Prvi set

Bašić je odlično krenuo i već u trećem gameu napravio break za 3:1. Držao je servis sve do momenta kada je servirao za 1:0, no Copil tada izvlači najbolje iz sebe i izjednačuje na 5:5.

- -

U sljedećem gameu Bašić je ozbiljno zaprijetio sa 0:30, a drugi poen u bio je spektakularan – Mirza se odlično odbranio od Copilovih napada, a onda dvoručnim bekendom jednu visoku loptu poslao na samu liniju.

Ipak, Copil u nastavku osvaja četiri uzastopna poena, iako je Mirza imao odličnu priliku za tri vezane break lopte.

Pobjednika prvog seta odlučio je tie-break. Baš kao i u jučerašnjem duelu protiv Stana Wawrinke, Mirzin rival je poveo sa 4:1. No, to mu do kraja nije bilo dovoljno, pa se 26-godišnji Sarajlija na kraju radovao – sa ukupnih 8:6 poveo je sa 1:0 u setovima.

Drugi set

Drugi set otvoren je breakom Copila i većih uzbuđenja nije bilo sve do trenutka kada je Mađar servirao za set. Kod rezultata 5:4, Bašić uspijeva da napravi break, pa se i drugi set odlučivao u tie-breaku.

Ovaj put bolje se snašao Copil koji sa 7:4 odvodi meč u treći set.

Mirza je u tim trenucima zatražio medicinski time-out zbog problema s leđima. No, povreda nije bila teže prirode, pa se meč ubrzo nastavio.

Treći set

Odlučujući trenutak desio se kod rezultata 4:4, Mirza je napravio break i našao se u situaciji da servira za najveći rezultat u karijeri. Nervoze nije bilo i sa samo jednim izgubljeni poenom došao je do trofeja u Sofiji.

Trofeja koji ga čini bogatijim za 90.000 eura i koji će ga od ponedjeljka dovesti na 76. mjesto ATP liste! Na turnir je došao kao 129. u svijetu.