Borenović osudio pravosudno-političku bruku u slučaju Dodik, hoće li Zajednička komisija ispitati ulogu šefa OSA-e Džuve?

Preporučujemo

Zastupnik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (PSBiH) Branislav Borenović komentirao je odluku Suda Bosne i Hercegovine da po prijedlogu Tužilaštva Bosne i Hercegovine ukine pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku (SNSD) i odredi mu mjere zabrane.

Borenović je na mreži X naveo da je teško “pronaći riječ koja može opisati pravosudno-političku bruku koja se pod velom tajnosti dogodila prije dva dana u Tužilaštvu i Sudu BiH, kada je Dodik s aktuelnim pravosuđem uz vozačku asistenciju prvog čovjeka Obavještajno-sigurnosne agencije (op. a. Almir Džuvo) krišom završio određene nevjerovatne sudske odluke”.

- -

“Milorad Dodik, naviknut na muljaže i prevare, je u jednom danu, u jednom satu, porazio i Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu, porazio je sve pravosudne i policijske agencije, poražena je, iskorištena i potpuno obesmišljena Narodna skupština Republike Srpske, kao i sve ostale institucije ove zemlje. Jednostavno, desio se poraz cijelog društva u kojem živimo, i zato ne čudi što se dešavaju skandalozne afere, stomilionske prevare i štetne kombinacije, razni vijadukti, serdarovi, kumovske zgrade, vjerovatno tajno ispregovarani u nekim ‘institucionalnim’ režimskim odajama”, naveo je Borenović.

Za kraj je poručio da “ovakav nakaradni, nenormalan, zao i kartelski model ponašanja se mora promijeniti”.

“Mora se otvoriti perspektiva pravednog, sigurnog i uređenog društva u kojem zakoni jednako vrijede za sve, dok ne bude, ako već i nije, kasno”, poručio je.

Ono što ostaje kao pitanje je da li će Zajednička komisija za nadzor nad radom Obavještajnо-sigurnosne agencije BiH na čijem je čelu Ilija Cvitanović (HDZ 1990) zakazati sjednicu na kojoj bi se tražili odgovori od direktora OSA-e Almira Džuve o njegovom uplitanju u slučaj Dodik. Podsjećamo, Džuvo i Risto Zarić imenovani su u mandatu ove vlasti.

- -

Prema sastavu Komisije stranke Trojke, HDZ BiH, HDZ 1990, te opozicija iz Rs i FBiH imaju većinu, dok SNSD ima samo dva člana Milorada Kojića i Sredoja Novića.

Podsjećamo, Dodik je u pratnji svog advokata ali i šefa OSA-e Almira Džuve stigao u petak na Sud BiH gdje mu je na prijedlog Tužilaštva BiH ukinut pritvor određen 12. marta zbog neodazivanja na pozive Tužilaštva BiH, ali bila je raspisana i unutrašnja potjernica. Oko 21 sat medijske redakcije i javnost obaviještene su u održanom ročištu, a zajedničkim saopćenjem su se oglasili Tužilaštvo BiH i Sud BiH.

Ovo ročište je pripremano u tajnosti, a u spašavanju Dodika učestvovalo je više osoba iz samog pravosudnog vrha. Uskoro bi Dodiku trebala biti izrečena drugostepena presuda u slučaju nepoštivanja odluka visokog predstavnika. On je 26. februara prvostepeno osuđen na godinu zatvora, te šest godina zabrane političkog djelovanja.

Dan kasnije, na njegov prijedlog, Narodna skupština Rs usvojila je nekoliko neustavnih zakona, koje je krajem maja Ustavni sud BiH stavio van snage. No, vlast u Rs postupala je po tim zakonima i nakon što je ih je Ustavni sud BiH 7. marta stavio van snage usvajajući privremenu mjeru do konačne odluke.

Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić sumnjiče se za napad na ustavni poredak, a iako je broj osumnjičenih trebao biti i veći, Tužilaštvo BiH ima namjeru što prije okončati ovaj slučaj.

Ovakva odluka Tužilaštva i Suda BiH nije mogla proći bez intervencije međunarodne zajednice, što je dodatni problem s obzirom da je Dodiku nekoliko država EU uvelo sankcije, a posebno Njemačka i Austrija nakon što je početkom aprila naredio MUP Rs da prekine posjetu njemačke ministrice Ane Lirman.

Najnovije

Vatrogasci se i jutros bore s požarom kod Trebinja, vatra na 150 metara od kuća

Helikopter MUP-a Republike Srpske od jutros gasi požar oko Trebinja, a situacija je i dalje teška i kompleksna. Zamjenik komandira...