Policija okovana automatskim puškama oko vrata stajala je na ulazu Salgueiro festivala, oko pola sata vožnje od Rija.
38-godišnja žena Joelma Milanes plakala je. nakon što su prošlog novembra ona i njen suprug pronašli sina od 21 godinu, mrtvog nakon policijske i vojne akcije.
Vojska je rekla za The Guaridan kako su brazilske specijalne snage učestvovale u operaciji koja je završila sa sedmero mrtvih, ali su negirali da cu upucali bilo koga.
“Ljudi koji nas trebaju štititi – ubijaju nas”, rekla je ona.
“Rade šta god žele. Neće tu biti pravde”, dodala je.
Nova federalna interencija, visoka stopa kirminala
Ovakve brige su postale stalne od kako je predsjednik Michel Temer tražio federalnu intervenciju Rio de Janeiro-a, koja obuhvata policiju, zatvore i osiguranje.
On je jučer objavio kako je kreirairano novo ministarstvo javne sigurnosti sa novim nadležnim ministrom odbrane – Joaquim Silva e Luna.
Od novog zakona usvojenog prošlog oktobra, istrage o civilnim smrtima tokom policijskih akcija preuzeli su vojni sud i tužioci. Ali, predstavnici ljudskih prava su rekli kako se istražuje smrt u Salgueiro masakru, čiji je broj žrtava porastao na osam.
I dok “federalna intervencija” ima podršku srednje i visoke klase, zbog velike stope kriminala, dok su siromašni Brazilci zabrinuti, koji rade na reciklaži smeća.
“Mislim da se ovo pogoršava, to nije rješenje”, kaže Milanes.
Stopa kriminala porasla je u Riju nakon lošeg upravljanja i velike korumpiranosti vlade koja je zatim ušla u finansijski i administrativni haos.
Bivši guverner ove zemlje zatvoren je zbog korupcije, a država je u tolikom siromaštvu da ne može priuštiti ti policijska auta, dok se oružane bande drogama šire gradovimna, poput Sao Goncalo-la.
U Riju se desilo 29 vojnih operacija od 2001. godine, ali bez nekih rezultata, a sagovornici Guardiana kažu da vlasti ignorišu prave probleme – oružane bande koje rasprodaju drogu u ovoj državi.