Britanski advokat tvrdi: Dva su razloga zašto je tek sada izdat nalog za Putinovo hapšenje

Preporučujemo

Nalog za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je jučer izdao Međunarodni kazneni sud, “prvi je korak” na putu prema značajnoj optužnici, tvrdi Ben Emmerson, britanski advokat koji radi za ukrajinsku vladu. U razgovoru za Sky News, Emmerson je rekao kako postoje dva glavna razloga zbog kojih je Haški sud jučer izdao nalog za Putinovo hapšenje.

DVA SU GLAVNA RAZLOGA

- -

Neposredan tajming je, rekao je, vjerojatno povezan s odlukom Visokog povjerenika UN-a za ljudska prava, koji je nedavno objavio izvještaj u kojem istražni suci detaljno navode zbog čega vjeruju da je Rusija počinila ratne zločine u Ukrajini. To uključuje i optužbe o prisilnoj deportaciji djece iz Ukrajine u Rusiju, što se opisuje kao ratni zločin.

No, postoji i druga dimenzija tajminga izdavanja naloga za uhićenje. Kako pojašnjava Emmerson, ponekad se optužnice izdaju zapečaćene. “Drugim riječima, one nisu javne. No u zadnje vrijeme vidimo da se objavljuju optužnice protiv lidera tokom konflikta koji su u toku, a vezani su uz sadržaj optužnice. Primjer je optužnica protiv Gaddafija tokom ustanka u Libiji”, rekao je odvjetnik.

Emmerson je ustvrdio kako treba reći da objava optužnice protiv aktualnog predsjednika države usred oružanog konflikta “na neki način utiče na ponašanje ili joj je cilj utjecati na ponašanje osoba uključenih u sukob”.

“Drugim riječima, ovo je očito tek prvi korak na putu prema nečemu što bi s vremenom mogla postati puno supstancijalnija optužnica protiv predsjednika Putina”, rekao je odvjetnik.

- -

Dodao je kako vjeruje da je glavni cilj izdavanja naloga za uhićenje “natjerati Putina i osobe koje ga okružuju da shvate da postoji vrlo stvaran rizik da će prije ili kasnije morati kazneno odgovarati za ono što čine”.

Posjetimo, Međunarodni kazneni sud (ICC) izdao je nalog za uhićenje Vladimira Putina optuživši ga da je odgovoran za ratne zločine u Ukrajini. ICC je izdao nalog za uhićenje ruskog predsjednika pod sumnjom da je odgovoran za nezakonite deportacije i nezakonito premještanje djece s teritorija Ukrajine u Rusiju.

Haški sud je, uz Putina, uhidbeni nalog izdao i za Mariju Aleksejevnu Lvova-Belovu, rusku povjerenicu za prava djece, pod istim optužbama kao i za ruskog predsjednika. No o čemu se zapravo radi u ovom prvom, vjerojatno ne i jedinom krimenu koji Međunarodni kazneni sud stavlja na teret Vladimira Putina?

Tužitelj Haškog suda Karim Ahmad Khan, koji radi na ovom slučaju, rekao je za BBC da je deportacija ukrajinske djece u Rusiju bila nehumana i da je Rusija mogla poduzeti druge mjere da zaštiti djecu ako joj je to bila namjera.

“Ako je postojala opasnost u određenom području, trebalo ih je premjestiti u druge dijelove Ukrajine, gdje te opasnosti nije bilo”, rekao je Khan. “Ako to nije bilo moguće, trebalo im je ponuditi preseljenje u treće zemlje.”

ICC-u je sporno to što je Rusija praktički legalizirala deportaciju djece dajući djeci rusko državljanstvo. UN-ovo Istražno povjerenstvo o Ukrajini ovih je dana priopćilo da postoje dokazi o ilegalnom premještanju stotina ukrajinske djece u Rusiju.

Prema podacima ukrajinske vlade, broj djece koja su prisilno odvedena u Rusiju iznosi 16.221.

Rusko otimanje djece iz Ukrajine i odvođenje u Rusiju već je dugo tema, no s obzirom na to da krvavi sukobi ne prestaju, nije u prvom planu kad je riječ o ruskoj invaziji u Ukrajini. Štoviše, riječ je o temi koja se pojavila tek nedavno, unatoč tome što su prije više od godinu dana ruske trupe prešle granice Ukrajine i započele invaziju.

Neke su nevladine organizacije iznosile broj od čak 700.000 ukrajinske djece koju je Rusija deportirala od 2014. godine, kada je okupirala Krim.

Među njima je bila i tada 15-godišnja djevojčica, koja je dopisniku Sky Newsa Stuartu Ramsayju rekla da je pozvana u ljetni kamp na Krimu prije nego što joj je rečeno da ne ide kući. Ukrcali su je u jedan od 100 autobusa, koji su prevozili od 30 do 40 djece. Od njih su, ispričala je, tražili da pjevaju rusku nacionalnu himnu i nisu im dopuštali boje ukrajinskih zastava u spavaćim sobama.

Preseljenje djece iz Ukrajine u Rusiju ponovno se intenziviralo u posljednjih godinu dana. “Rusija je uvela politike poput dodjele ruskog državljanstva i smještaja djece u udomiteljske obitelji kako bi neku djecu mogla trajno zadržati u Rusiji”, navodi se u izvješću.

Rusija je s djecom iz Ukrajine paradirala čak i na ogromnom ratnohuškačkom mitingu, koji je prije mjesec dana održan na moskovskom stadionu Lužnjiki.

“KAKO JE MOSKVA OTELA UKRAJINSKU DJECU I PRETVORILA IH U RUSE”

Associated Press je krajem prošle godine objavio veliku priču nazvanu “Kako je Moskva otela ukrajinsku djecu i pretvorila ih u Ruse”. Ispričana je priča Olge Lopatkine, ukrajinske majke koja tada više od tjedan dana nije bila čula ništa o svoje šestero posvojene djece koja su ostala u Mariupolju i bila je luda od brige.

Djeca su, kao i obično, bila na odmoru u odmaralištu u tom lučkom gradu. Ali tada je izbio rat s Rusijom, a njezini mališani bili su napušteni u opkoljenom gradu bez svjetla i nade. Tada se za njih morao brinuti njezin najstariji sin Timofej, koji je i sam imao samo 17 godina.

Otvoreno nastojanje Rusije da usvoji ukrajinsku djecu i odgaja ih kao rusku uvelike je u toku, pokazuje istraživanje Associated Pressa.

“DJECA DRŽAVE”

Tisuće djece pronađene su u podrumima ratom razorenih gradova, poput Mariupolja, i u sirotištima u separatističkim područjima Donbasa, koje podržava Rusija. Među njima su ona čiji su roditelji ubijeni u ruskom granatiranju, kao i drugi mališani u institucijama ili udomiteljskim obiteljima, poznati kao “djeca države”.

Rusija tvrdi da ta djeca nemaju roditelje ili staratelje koji bi se brinuli o njima ili da se do njih ne može doći. No AP je otkrio da su dužnosnici ukrajinsku djecu deportirali u Rusiju ili na teritorije pod ruskom kontrolom bez pristanka, lagali im da ih roditelji ne žele, koristili ih za propagandu, odvodili ih u ruske obitelji i davali im rusko državljanstvo.

Bez obzira imaju li roditelje, odgajanje djece rata u drugoj zemlji ili kulturi može biti naznaka genocida, pokušaj brisanja samog identiteta neprijateljske nacije. Tužitelji kažu da to također može biti izravno povezano s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji je izričito podržao posvojenja.

“To nije nešto što se događa odmah na bojnom polju. Stoga je sposobnost pripisivanja odgovornosti najvišoj razini ovdje puno veća”, rekao je Stephen Rapp, bivši veleposlanik SAD-a za pitanja ratnih zločina, koji savjetuje Ukrajinu u procesuiranju.

Čak i ako su roditelji mrtvi, rekao je Rapp, njihova djeca moraju biti zaštićena, udomljena ili usvojena u Ukrajini, a ne deportirana u Rusiju.

Prema ruskom zakonu, Ukrajina je morala odobriti posvojenja, ali je Putin donio dekret koji to zaobilazi

Ruski zakon zabranjuje posvajanje strane djece bez pristanka matične zemlje, a Ukrajina nije odobrila ta posvojenja. No Putin je u svibnju potpisao dekret kojim se Rusiji olakšava usvajanje i davanje državljanstva ukrajinskoj djeci bez roditeljske skrbi – a Ukrajini i preživjelim rođacima otežava njihovo vraćanje.

Rusija je također pripremila registar odgovarajućih ruskih obitelji za ukrajinsku djecu i plaća im za svako dijete koje dobije državljanstvo – do 1000 dolara za one s invaliditetom. Održava ljetne kampove za ukrajinsku siročad, nudi satove “domoljubnog odgoja” i čak vodi telefonsku liniju za spajanje ruskih obitelji s djecom iz Donbasa.

“To je apsolutno užasna priča. Ne znamo imaju li naša djeca službenog roditelja ili maćehu ili nešto drugo jer su ih ruske trupe prisilno odvele”, rekao je za AP Petro Andrjuščenko, savjetnik gradonačelnika Mariupolja, dodavši da su stotine djece odvedene samo iz tog grada.

Stanje komplicira činjenica da mnoga djeca u ukrajinskim sirotištima uopće nisu siročad. Ukrajinska vlada priznala je UN-u prije rata da većina djece u državi “nisu siročad, nemaju ozbiljnih bolesti ili poremećaja i nalaze se u instituciji jer su njihove obitelji u teškim okolnostima”.

Ipak, Rusija svoja usvajanja ukrajinske djece prikazuje kao velikodušan čin, kojim bespomoćnim maloljetnicima daje nove domove i medicinske resurse. Ruski državni mediji prikazuju lokalne dužnosnike kako ih grle i ljube te im daju ruske putovnice.

Vrlo je teško odrediti točan broj ukrajinske djece deportirane u Rusiju – ukrajinski dužnosnici tvrde da ih je gotovo 8000. Rusija nije otkrila ukupan broj, ali dužnosnici redovito najavljuju dolazak ukrajinske siročadi u ruskim vojnim zrakoplovima.

U martu je ruska pravobraniteljica za dječja prava Marija Lvova-Belova, za kojom je sada izdan uhidbeni nalog kao i za Putinom, rekla da je više od 1000 djece iz Ukrajine stiglo u Rusiju.

Tokom ljeta je rekla da je 120 ruskih obitelji podnijelo zahtjev za skrbništvo, a više od 130 ukrajinske djece dobilo je rusko državljanstvo. Od tada ih je stiglo mnogo više, uključujući grupu od 234 djeteta početkom oktobra.

 

Najnovije

Osmani: Petorica policajaca još su taoci u Srbiji

Kosovska predsjednica Vjosa Osmani izjavila je da su petorica kosovskih policajaca i dalje taoci u Srbiji te pozvala međunarodne...