Čavalić i Hadžić: Može se očekivati drugi inflacijski udar, građani i radnici nezaštićeni

Preporučujemo

Ako se ovaj nivo inflacije nastavi to će dovesti do velikih problema u našoj ekonomiji, čak se može očekivati i drugi inflacijski udar, kazali su danas ekonomisti Admir Čavalić i Faruk Hadžić predstavljajući istraživanje o percepciji inflacije.

Hadžić je istakao kako su u septembru prošle godine upozorili da se Bosna i Hercegovina kreće uzlaznim trendom, rastom cijena.

- -

Rat u Ukrajini je dodatno doveo do teškoća u cijenama energenata i sirovina. U BiH ovaj trend nije viđen od rata. 8,7 procenata je iznosila inflacija u odnosu na prošlu godinu. U Federaciji već sad imamo indeks kretanja hrane preko 19 procenata, zbirni indeks preko 10 – istakao je Hodžić.

Stava je kako je potrebno djelovati promptno.

Predlagali smo suspenziju naplate akciza. Možemo očekivati i rekordne naplate poreza, samo u prva tri mjeseca, 406 miliona KM više je uplaćeno indirektnih poreza. 650 miliona više je naplaćeno poreza ukupno. To je novac koji bi se trebao vratiti radnicima i privredi. Ovo je prvi inflacijski udar, a može se očekivati i drugi. Ako radnici budu tražili veće plate, sto je opravdano, očekuje se i drugi talas – ukazao je Hadžić

I Admir Čavalić je naglasio da se mora čim prije djelovati.

- -

Hiljadu ispitanika smo obuhvatili. Ostala je potražnja za gorivom i egzistencijalnim dobrima, zato njihova cijena ne pada. Ali pali su ostali proizvodi i usluge, pao je prihod -navodi.

Građani ne očekuju da će se cijene vratiti na isti nivo, rekao je Čavalić.

Visokih 76.5% ispitanika ne očekuje vraćanje cijena na ranije nivoe – ppkazali su rezultati istraživanja

Očekuju i rast plata, a ako ih ne dobiju spremni su otići negdje drugo.

Ispitanici iz javnog sektora i nevladinog sektora u značajnom procentu smatraju (preko 50%) da nemaju očekivanja da se plata može povećati, što je signifikantno manje u odnosu na privatni sektor (35,4%). Privatni sektor u odnosu na javni sektor očekuje u većem procentu povećanje plata i u većem iznosu. 60,9% ispitanika/ca smatra da nema realnih mogućnosti da im poslodavac poveća iznos plate, pri čemu ispitanici/ce iz privatnog sektora su manje ubijeđeni u ovu tvrdnju 57,2%, u odnosu na javni sektor 69,3%. U slučaju nepovećanja plata radnici iz privatnog sektora su daleko spremniji potražiti posao u zemlji ili inostranstvu u odnosu na radnike iz javnog sektora i nevladinog sektora Zaposlenici iz najnižeg platnog razreda (do 1.000 KM), njih 38,2%, smatraju da nemaju druge mogućnosti osim ostanka na trenutnom poslu – pokazala su istraživanja.

Njih dvojica dali su i preporuke a to su dorada prijedloga zakona koji ce omogućiti radnicima veće plate, privredi poresko rasterećenje.

Da se recimo prvih 1000 KM ne oporezuje barem u kratkoročnon periodu. Pozivamo i Parlamentarnu Skupštinu BiH da se ukinu akcize na gorivo i tako direktno utiče na pad cijena goriva. Da smo to na vrijeme uradili imali bismo blaži inflatorni udar – obrazložili su.

Najnovije

“Zbog krvi šehida ne pravimo kompromis”: Lider Hamasa uputio poruku Izraelcima nakon što su mu ubili sestru

Lider Hamasa Ismail Haniyeh, uputio je danas poruku Izraelu nakon što su mu u reketnom napadu ubili sestru. Haniyeh je...