Čečeni koji se bore na strani Ukrajine: Borimo se za slobodnu budućnost

Preporučujemo

Reportaža britanskog Guardiana donosi priču o čečenskim borcima bataljona Džohara Dudajev koji se suprotsavljaju Putinu, svom sunarodnjaku Ramzanu Kadirovu, ali i predrasudama u Ukrajini.

Da je čečenski dobrovoljački batoljon Dzhokhar Dudayev nogometni klub, to bi bio Millwall. Nitko nas ne voli, pjevaju njihovi obožavatelji, ali “baš nas briga” kaže Tor kroz smijeh.

- -

“Jednom sam čuo od jednog Ukrajinca ‘Možete raditi što hoćete ovdje u Ukrajini, ali ćete i dalje po našem mišljenju biti teroristi i gangsteri’ i rekao sam: znaš li koja je razlika između mene i tebe, ili moje nacije i tvoje? Nije nas briga što Ukrajinci misle o nama, nije nas briga što o nama misle Amerikanci, Rusi ili Britanci. Istina, nije nas briga što Čečeni misle o nama. Da. Moramo učiniti ono što moramo učiniti”, kaže čečenski vojnik koji je tražio da ga se identificira samo po pozivnom znaku “Tor”.

Zloglasna čečenska milicija Ramzana Kadirova koju podržava Kremlj dobro je poznat entitet. Poznati i kao TikTok vojska zbog svoje sklonosti da izvode vojne teatralnosti pred kamerama u svrhu dijeljenja na društvenim mrežama, ono zbog čega su postali poznati je terorisanje civila u inostranstvu i kod kuće, gdje Kadirov vlada koristeći okrutnost i strah.

Manje su poznate tri čečenska batoljana na ukrajinskoj strani, koji se bore na najnapornijim i najkrvavijim linijama fronta, za razliku od Kadirovljevih trupa, koje su bačene u pozadinu.

Bataljon Džohara Dudajeva jedan je od onih koji se bore s ukrajinskim snagama Volodimira Zelenskog otkako je Rusija prva napala istočnu Ukrajinu i nezakonito anektirala Krim 2014. godine. Nazvan po prvom postsovjetskom predsjedniku nezavisne Čečenije, poznate kao Republika Ičkerija, stvoren je kao “mirovni bataljon”.

- -

Mnogi od njihovih boraca prva su ili druga generacija čečenskih emigranata koji su pobjegli od Kadirovljeve tiranske vladavine kada se pojavio kao Putinov moćnik proizašao iz postsovjetskih čečenskih ratova koje je vodila Moskva.

Borci čečenskog bataljona u Bakhmutu (Foto: Telegram)Čečeni kažu da se bore za Ukrajinu jer je ona postala najbolja prilika za oslobađanje tih naroda pod onim što opisuju kao “ruski jaram”. Oni od njih koji su neko vrijeme živjeli u Ukrajini dodaju da im ta zemlja nudi i slobodu prakticiranja muslimanske vjere.

Percepcija Čečena unutar Ukrajine je “vrlo loša”, kaže Tor, zatrovani su reputacijom Kadirovljevog režima i propagandom koju pumpa Moskva, uključujući i navodnu prijetnju “radikalnog islamizma” za koju se kaže da predstavljaju.

“Više od 30 godina neprestana propaganda protiv nas. Kažu mi smo barbari, mi smo životinje, mi smo grabežljivci, ne možemo normalno govoriti”, dodaje Tor.

Bataljon djeluje pod zapovjedništvom ukrajinske vojske, ali oni nisu primatelji novca iz budžeta. Njihov štab, u podrumu jedne zgrade u Kijevu, pun je ukiseljenog povrća, pancirnih prsluka, mitraljeza, pa čak i satelitske antene Starlink. Stalno traže daljnje donacije. Sombrero koji visi na kukici za kapute pruža neobičan prizor. “Imamo meksičkog donatora”, kaže Tor. “Bio je ovdje nekoliko puta, donirao je dva automobila”

Postoji još jedna posebnost. Komandant bataljona je Adam Osmaev, 41, bivši učenik Wycliffe Collegea, prestižne javne škole u Cotswoldsu, i jednokratni student ekonomije na Sveučilištu Buckingham u Velikoj Britaniji.

Rođen u glavnom gradu Čečenije, Groznom, Osmaev je sin visokog dužnosnika čečenske naftne industrije iz sovjetske ere. Osmaev je poslan u Englesku s 13 godina. Povukao se sa fakulteta kako bi se pridružio borbi protiv Rusije kada je 1999. godine izbio čečenski rat.U oktobru 2017. godine Osmaev je ranjen, a njegova supruga, snajperistica u bataljonu, ubijena je kada su osumnjičeni agenti ruske tajne službe otvorili vatru na njih iz Kalašnjikova dok su se vraćali automobilom u svoju kuću.

“On je jako dobra osoba i profesionalac. On je stvarno profesionalac. Jako motivisan momak koji se bori za nezavisnost Ukrajine, koji još uvijek čvrsto vjeruje da će Čečenija prije ili kasnije biti nezavisna. Znamo da je on vrlo pravedan čovjek, miran i tih”, opisuje ga Tor.

Dosadašnji rezultati bataljona od 24. februara svakako su impresivni. Vodili su diverzantske i izviđačke aktivnosti na sjeveru Kijeva u martu kada su Rusi pokušavali napasti glavni grad Ukrajine, prije nego što su učestvovali u oslobađanju grada Izjuma, na sjeveroistoku zemlje.

Posljednje dvije sedmice bili su u Bakhmutu, u istočnoj regiji Donjeck. Borba se vodi od kuće do kuće, kaže narednik s pozivnim znakom Maga.

“Nema obrambenih položaja jer su ih uništili jednu po jednu. Rusi imaju puno teškog topništva, a ukrajinska vojska nema dovoljno da zadrži sve te položaje. Nema dovoljno minobacača da zadrži Ruse. Ruska taktika je uništiti sve, ostaviti samo ruševine i onda dolazi pješaštvo. To je taktika koju su koristili u Čečeniji”, ističe Maga.

Frustracija je, kažu Čečeni, to što se zapad još nije probudio i shvatio potrebu da ispravno naoruža Ukrajince. Kaže se da je nabava američkih raketnih sustava Himars omogućila oslobađanje južne regije Kherson krajem prošle godine.

Što se tiče borbe za zemlju koja nije baš sigurna u tebe, Tor vjeruje da se percepcije mijenjaju.

“To je stara generacija i isto je u Čečeniji, gdje imamo ljude koji još uvijek vjeruju u komunizam, koji još uvijek vjeruju da moramo biti Rusi”.

“Mi se borimo za budućnost i borimo se za slobodnu budućnost za nas i za Ukrajinu i za mlade generacije. Za nas je ova mlada generacija važnija od stare sovjetske generacije. Ne možemo računati na mišljenja žrtava ruske propagande i moramo reći da nas nije toliko briga”, zaključuje Tor.

Najnovije

Zbog prijetnji porodici: Irfan Peljto ne želi više suditi Želji i Sarajevu

Irfan Peljto, najbolji bosanskohercegovački sudija, više ne želi suditi sarajevskim klubovima, jer su njegovoj porodici stigle prijetnje, a on...