Cijenu rata u Ukrajini plaćamo poskupljenjima, raste strah od nestašice hrane

Preporučujemo

Sve cijene “skočile” su u nebo zbog rata koji Rusija vodi protiv Ukrajine i koji ulazi u dvadeseti dan. Prvo se to osjetilo na tržištu energenata što je direktno uticalo na cijene goriva na benzinskim pumpama, ali i cijene struje i grejanja.

Zbog krize izazvane ratom u Ukrajini cijene hrane u Bosni i Hercegovini ovih dana vrtoglavo rastu. Sve je poskupilo, brašno, ulje, šećer, hljeb, riža… Građani za sada muku muče sa poskupljenjima. No, veći strah imaju od nestašice hrane, jer se police brzo prazne.

- -

Pored toga, Rusija je uzvratila na sankcije zbog njene invazije na Ukrajinu, zabranivši izvoz niza proizvoda u neke zemlje do kraja godine. Ministarstvo ekonomije Rusije je saopštilo da je do kraja 2022. godine zabranjen izvoz telekomunikacione, medicinske, poljoprivredne, automobilske i električne opreme, kao i nekih šumarskih proizvoda kao što je drvo.
Bez pomoći nadležnih nećemo moći hraniti svoje porodice. Plate su male, a sve skupo. Kupuje se na komad. Panika vlada među ljudima. Niko od rukovodećih u državi nije se narodu obratio da kaže kakvo je zaista stanje i šta nas čeka. Predsjednici u susjednim zemljama to rade. Mi kao da smo prepušteni sami sebi – kazala je za Index.da Merima Dervić.
Da situacija nije najbolja jasno je iz najave Agencije za hranu Ujedinjenih naroda koja je objavila kako bi međunarodne cijene hrane i hrane za životinje mogle porasti između osam i 20 posto kao rezultat rata Rusije i Ukrajine. Prema početnoj procjeni, Organizacija za hranu i poljoprivredu kaže da nije jasno hoće li Ukrajina moći ubrati usjeve tokom potencijalno dugotrajnog sukoba.

Postoji neizvjesnost oko izvoza ruske hrane. Procjenjuje se kako od 20 do 30 posto uobičajenih usjeva neće biti zasađeno ili neće obaviti žetvu. Napominju kako je Rusija najveći svjetski izvoznik, dok je Ukrajina peta. Zajedno osiguravaju 19 posto svjetske ponude ječma, 14 posto pšenice i četiri posto kukuruza, što je više od jedne trećine svjetskog izvoza žitarica.  Očekuje se, također, da će sukob izazvati povećanje broja pothranjenih ljudi širom svijeta za osam do 12 miliona do 2023. godine.

Stanje ništa nije bolje ni u svijetu. U Njemačkoji i Austriji su cijene struje i grijanja skočile za nedelju dana 60% a onda su ih pratile i sve druge cijene. Trenutno se benzin u Nemačkoj prodaje po cijeni od 3,5 eura.

Za to vrijeme u Rusiji je nestašica šećera, a u Njemačkoj na policama uopšte nema toalet papira. Ono što je takođe primjećeno na berzama je nagli skok vrijednosti zlata koje je 8. marta dostiglo historijski maksimum od 1864,98 eura za uncu (28.3495g)

Najnovije

Općina Novi Grad osigurala besplatnu rehabilitaciju za 300 pripadnika boračke populacije na Olimpijskom bazenu Otoka

Općina Novi Grad Sarajevo osigurala je besplatnu rehabilitaciju za pripadnike boračke populacije, ratne vojne invalide  i članove Udruženja logoraša...