Cvijanović godišnjicu oslobađanja Auschwitza iskoristila da građane FBiH optuži za “antisemitizam”

Preporučujemo

Izjava Željke Cvijanović, članice Predsjedništva Bosne i Hercegovine, povodom obilježavanja 80. godišnjice oslobađanja koncentracionog logora Auschwitz-Birkenau, otvorila je niz ozbiljnih pitanja.

U dijelu izlaganja, Cvijanović je upozorila na navodni “rastući nivo antisemitizma u pojedinim dijelovima Federacije BiH, koji je naročito izražen od kraja 2023. godine”. Ova tvrdnja, koja je ostala bez ikakvih konkretnih dokaza, zaslužuje duboku kritičku analizu.

- -

Prije svega, potrebno je razjasniti na šta tačno Cvijanović misli kada govori o “rastućem antisemitizmu”. Ukoliko se aludira na skupove podrške Palestincima, koji su organizovani u nekoliko gradova Federacije BiH, to bi predstavljao opasan i svjesno iskrivljen narativ.

Ti skupovi, kako su pokazali brojni izvještaji i svjedočenja, bili su izraz solidarnosti s civilima u Pojasu Gaze, žrtvama vojnih operacija, a ne manifestacija mržnje prema jevrejskom narodu. Poruke sa tih okupljanja jasno su pozivale na prekid ubijanja civila, žena i djece, te na uspostavljanje mira, bez ijedne riječi koja bi se mogla smatrati antisemitističkom.

Ako Cvijanović insinuira da je kritikovanje politike države Izrael prema Palestincima isto što i antisemitizam, onda takva tvrdnja svjedoči o nepoznavanju osnovnih pojmova ili, što je još opasnije, svjesnoj manipulaciji. Važno je naglasiti da se antisemitizam odnosi na predrasude, diskriminaciju i mržnju prema Jevrejima kao narodu, dok je kritika politike Izraela legitimna i prisutna širom svijeta, čak i unutar same izraelske zajednice.

Željka Cvijanović nije ponudila nikakve dokaze koji bi podržali njene tvrdnje o tobožnjem “antisemitizmu” u Federaciji BiH. Ovakve optužbe, iznesene bez ikakvih konkretnih podataka, opasne su jer stigmatiziraju čitave zajednice i narušavaju osjetljive međunacionalne odnose u Bosni i Hercegovini. Ako je cilj bio skretanje pažnje sa stvarnih problema ili politički obračun s neistomišljenicima, onda takav postupak zaslužuje osudu.

- -

Osim što su njene tvrdnje neutemeljene, vrijedno je podsjetiti da njen stranački šef Milorad Dodik, s jedne strane izražava solidarnost prema žrtvama holokausta, dok s druge otvoreno podržava njemačku ultradesničarsku stranku AfD, koja se dovodi u vezu s netrpeljivošću prema manjinskim zajednicama, uključujući i Jevreje.

Historijski revizionizam i antisemitizam su ozbiljni problemi koji zahtijevaju preciznost i odgovornost u javnom diskursu. Na taj način ćemo zaista učiti iz lekcija prošlosti, a ne ih zloupotrebljavati za dnevnopolitičke svrhe.

Na kraju, izuzetno je važno da se javnost i institucije u BiH jasno ograde od ovakvih izjava i zahtijevaju odgovornost za izgovorene riječi. Pitanje antisemitizma previše je ozbiljno da bi se koristilo kao alat za političke manipulacije, posebno u zemlji s kompleksnom historijom i osjetljivim međunacionalnim odnosima.

Najnovije

Prozapadni kandidat Dan u vodstvu nakon predsjedničkih izbora

U Rumuniji je danas održan drugi krug predsjedničkih izbora, a kandidati su bili populistički desničar George Simion i gradonačelnik...