Direktori sarajevskih škola koji se smatraju i vlasnicima: Mirvić sa smijenjenom funkcijom odnio i pečat

Preporučujemo

Sejdo Mirvić je bio direktor sarajevske osnovne škole u Hrasnom kada je prije dvije godine dospio u centar javnosti zbog izdavanja i naplaćivanja prostore te škole, dok je jučer odbio napustiti svoju poziciju vršioca dužnosti direktora i zaključao se u školu. Danas su urgirali policija i tužioc, koji su nasilno morali ući u tu školu, a Mirvić je sa sobom odnio pečat, što je krivično djelo. A o pečatu je bilo riječi i prije par godina.

Ministar obrazovanja Kantona Sarajevo Elvir Kazazović je 2016. godine za agenciju Patria izjavio da je Mirvić izdavao školske prostore, određivao im cijenu i naplaćivao, sve bez znanja Školskog odbora.

- -

To je otkrio budžetski inspektor Ministarstva finansija KS-a koji je iz poslovnih knjiga vidio kako je 2014. godine škola ostvarila prihod od 17.575 maraka od izdavanja sale i poslovnih prostora. Škola je novac utrošila na putne troškove, nabavku materijala, izdatke za gorivo i prevoz te između ostalog i za „nespomenute usluge“.

Sljedeće godine, promet se uduplao – iznosio je 37.085 maraka, a novac je potrošen na izdatke na hranu, troškove dnevnica i tako dalje. 

Reakcija direktora škole nije izostala. Mirvić je rekao kako ministar Kazazović obmanjuje javnost kako bi se imenovao neko drugi na ovu poziciju.

“Ministar ciljano kleveće mene kao direktora, ne objašnjavajući javnosti, a naročito roditeljima učenika ove škole, da su i prije njegovog mandata svi ovi prostori izdavani i da novac ide direktno na Trezorski račun, a Ministarstvo raspoređuje novac po školama”, napisao je direktor tada.

- -

“Iz priloženih kopija budžetskog inspektora ne proizilazi da sam ja sebi uzimao novac, nego inspekcijski nalaz je uredan”, naveo je Mirvić.

On u pismu navodi i kako je uštedio oko 20.000 maraka na sanaciji grijanja, otvorio produženi boravak te navodi i brojne uspjehe ove škole na raznima takmičenjima. Jedan od uspjeha je i da ovoj školi tada nije bila izrečena nijedna kaznena mjera.

Uprkos tome, očite manipulacije u ovoj školi ne prestaju.

Mandat istekao u decembru prošle godine

Tako se u januaru ove godine nije ni znao direktor ove obrazovne ustanove.

Kako je pisao Dnevni avaz, Mirviću je istekao mandat, a on je tužio Školski odbor zbog opstruiranja. Tvrdio je kako njegov mandat nikada nije potvrđen uprkos volji roditelja.

“Čekalo se da meni v.d. mandat istekne, i dva dana nakon toga od ministra obrazovanja, nauke i mladih KS Elvira Kazazovića dolazi obavijest da se na v.d. funkciju imenuje moja protukandidatkinja, mimo volje roditelja”, rekao je Mirvić.

Predstavnici Školskog odbora ove škole tvrdili su kako su svjesnu odluke resornog ministarstva, ali da će sačekati prisustvo pravnika kako bi se imenovao novi direktor.

Kao posljedica ovih događanja, Školski odbor je jučer napokon zasjedao i izabrala se nova v.d. direktorice – Nermina Planinčić. Ipak, ona nije mogla preuzeti dužnost. Naime, Mirvić se zaključao u školu i odnio sa sobom pečat i ključeve od sefa, što je krivično djelo.

Policija i tužioc su došli na mjesto događaja te su tako i ušli u školu. Bivši direktor, ipak, nije ostavio ključeve i službenu dokumentaciju, kako piše Oslobođenje, bez kojih se može nastaviti raditi. Ali, ukoliko Mirvić ne vrati pečat i ključeve, protiv njega će biti podnesena krivična prijava.

Duga historija direktora i odnesenih pečata

Zanimljivo je da su se ovakve stvari i ranije dešavale u sarajevskim školama te ovo nije prvi takav slučaj.

Tako je prije nekoliko godina sekretar škole “Saburina” Sead Ćupina otuđio pečat kao rezultat toga jer je Školski odbor razriješio dužnosti jednog direktora, a imenovao novog. Uslijed krivične prijave, pečat je predat na sud te je predat v.d. direktoru koji je uspio ovjeriti na vrijeme diplome tadašnjim maturantima koji su se upisivali u srednju školu.

Prije pet godina, direktor Osnovne muzičke škole Ilidža Mehmed Bajraktarević također je bio smijenjen sa te pozicije, a sa sobom je odnio i pečat i knjigu protokola.

Godinu dana kasnije, jedan od predstavnika Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja KS-a Sanel Sabitović rekao je i kako ova škola godinu dana nema pečat, zbog čega diplome učenika nisu ni bile ovjerene.

Učenici su jedini koji su ispaštali ovakve neodgovorne i nesmotrene poteze. A direktori ovih škola očigledno smatraju da su i vlasnici škola, kako je i sam ministar Kazazović objasnio.

“Imamo jako puno takvih škola. Njima je to sistem omogućio, mijenjamo zakon da bi se to promijenilo. Ova vlada je istrajna da to više ne dozvoli da se direktori bahato ponašaju, otuđuju pečate”, objasnio je Kazazović.

(I.S.)

Najnovije

Topić o najavama zvaničnika iz RS: Ponavljanje scenarija iz 2007. kada je visoki predstavnik bio Lajčak

Novinarka i politička analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić, danas je za N1 u emisiji Dan uživo komentarisala aktuelnu posebnu...