Dobitnici Nobelove nagrade za mir osudili Putinovu invaziju na Ukrajinu

Preporučujemo

Dobitnici ovogodišnje Nobelove nagrade za mir iz Bjelorusije, Rusije i Ukrajine osudili su rat ruskog predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini tokom subotnje ceremonije dodjele nagrade u glavnom gradu Norveške.

Oleksandra Matviichuk iz Ukrajinskog centra za građanske slobode odbacila je pozive na politički kompromis koji bi omogućio Rusiji da zadrži neke od nezakonito pripojenih ukrajinskih teritorija.

- -

– Mir se ne može postići ako zemlja pod napadom položi oružje. Ovo ne bi bio mir, nego okupacija – kazal je i ponovila svoj raniji stav da Putin kao i predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko, koji je ustupio dio teritorije te zemlje ruskim trupama za invaziju na Ukrajinu, budu izvedeni pred međunarodni sud.

Matviichuk je u oktobru proglašena sudobitnicom Nagrade za mir 2022. godine zajedno s ruskim Udruženjem za ljudska prava Memorial i Alesom Bialiatskim, voditeljem bjeloruske grupe za ljudska prava Viasna.

Prema odredbama oporuke Alfreda Nobela, Nobelovu nagradu za mir od 1901. godine dodjeljuje Norveški Nobelov odbor. Subotnje ceremonije dodjele održane su u Gradskoj vijećnici u Oslu, a prisustvovao im je i kralj Olava V. i kraljica Sonje.

Bialiatski, koji je u zatvoru u Bjelorusiji i čeka suđenje nakon kojeg bi mogao dobiti i do 12 godina zatvora, nije smio poslati svoj govor, ali je podijelio nekoliko misli u zatvoru sa suprugom Natalliom Pinchuk, koja je govorila u njegovo ime na dodjeli nagrade.

- -

– U mojoj domovini, cijela je Bjelorusija u zatvoru – rekao je Bialiatski, govoreći o sveobuhvatnom slamanju opozicije masivnih protesta protiv lažiranih izbora u augustu 2020. godine koje je Lukašenko iskoristio da produži svoj mandat.

– Ova nagrada pripada svim mojim prijateljima braniteljima ljudskih prava, svim građanskim aktivistima, desecima hiljada Bjelorusa koji su prošli torturu, hapšenja i zatvor – dodao je.

Bialiatski je četvrta osoba u 121-godišnjoj historiji dodjele Nobelovih nagrada koja je primila nagradu dok je bila u zatvoru ili pritvoru. U primjedbama koje je iznijela njegova supruga, Lukašenka je označio kao Putinovo oružje navodeći da ruski čelnik nastoji uspostaviti svoju dominaciju širom bivših sovjetskih zemalja.

– Tačno znam kakva bi Ukrajina odgovarala Rusiji i Putinu – ovisna diktatura. Isto kao današnja Bjelorusija, gdje se glas potlačenih ljudi ignorira i ne uvažava – istaknuo je.

Dodjela trostruke nagrade za mir smatrala se snažnim prijekorom Putinu, ne samo za njegovo djelovanje u Ukrajini, već i za slamanje domaće opozicije i njegove podrške Lukašenkovoj brutalnoj represiji protiv neistomišljenika, piše danas Associated Press (AP).

Najnovije

Bloka 7 TE Tuzla neće biti izgrađen: Hoće li poskupljenja struje biti sve češća

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine raskinula je ugovor sa partnerima iz Kine za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla. Ugovor je potpisan...