Državna agencija za istragu i zaštite (SIPA) je pokušala predsjedniku entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku u srijedu uručiti nalog i privesti ga na saslušanje, u čemu ih je spriječio MUP ovog entiteta.
Tako je SIPA odlučila, zbog rizika od eskalacije, napustiti prostor ispred Administrativnog centra Vlade RS-a, te je Dodik “proglasio pobjedu” u kontinuiranom ratu protiv državnih institucija.
Odlukom da stanu ispred službenika SIPA-e s otkočenim puškama, MUP RS-a je ušao u krivično djelo “Oružana pobuna.”
Prema ovom krivičnom djelu, pojašnjenom u članu 162. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, službenici koji su stali u odbranu Dodika ispred SIPA-e trebali bi dobiti minimalno tri godine, a komandiri minimalno pet godina zatvora.
Među komandirima je svakako ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan te direktor policije RS-a Siniša Kostrešević. Policija koja je pod njihovom kontrolom je stala, s direktnom prijetnjom upotrebe sile, ispred državne agencije i spriječila je da provede naredbe državnih institucija, što ispunjava uslove ovog krivičnog djela.
Međutim, nisu samo Karan i Kostrešević implicirani u ovom krivičnom djelu. Odgovornost sigurno ima i Milorad Dodik, kao predsjednik entiteta, kao i Radovan Višković, kao premijer RS-a.
Kada uzmemo u obzir da je Dodik više puta govorio da se neće odazvati Tužilaštvu BiH, između ostalog, zbog toga što je visoki predstavnik u našoj zemlji Christian Schmidt nametnuo izmjene krivičnog zakona po kojima se vodi istraga, dešavanja ispred Administrativnog centra Vlade RS mijenjaju situaciju.
Naime, tačno je da je Schmidt nametnuo izmjene krivičnog zakona vezane za krivično djelo “Udar na ustavni poredak”, po kojem se vodi istraga protiv Viškovića, Dodika i Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS-a, iako je to uradio u skladu sa svojim mandatom.
Ipak, krivično djelo “Oružana pobuna” je dio krivičnog zakona na državnom nivou još od donošenja ovog zakona, s čim visoki predstavnik, Schmidt ili bilo koji drugi, nije imao ništa.
Drugim riječima, ako Tužilaštvo BiH krene u istragu po ovom krivičnom djelu, Dodik i ostatak njegovih saradnika, što sada uključuje Karana i Kostreševića, će izgubiti opravdanje da im se “sudi po Schmidtovim nametanjima.”
Naravno, to ne znači da će se oni povinovati naredbama državnih institucija, ali je jasno da svakim svojim potezom Dodik dodatno “kopa rupu” krivičnih djela protiv BiH.