Dodikov savjetnik: Izborni zakon bi mogao voditi ka stvaranju konfederacije sa Srbijom, ali bez Hrvata

Preporučujemo

Savjetnik Milorada Dodika za pravna i ustavna pitanja Milan Tegeltija oglasio se o pitanju izmjena izbornog zakona, etiketirajući Bošnjake da bi nezadovoljni mogli krenuti u stvaranje čak i državne zajednice sa Srbijom.

Iako za ovakve teze ne postoji nikakvo utemeljenje, zanimljiva je cijela priča u kojoj se to naglašava, a sve u kontekstu započetih inicijativa da visoki predstavnik Christian Schmidt nametne izmjene izbornog zakona.

- -

Tegeltija je bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), čovjek koji je na američkoj crnoj listi, ali je ipak pravni savjetnik državnog člana predsjedništva.

Zašto je teza Tegeltije simptomatična? Naime, rješavanje izbornog zakona smatra se najvećim pitanjem u Federaciji BiH. Preskakanje te prepone u diplomatskim krugovima se posmatra kao ključni aspekt koji treba riješiti odnose Hrvata i Bošnjaka.

Američka politika i djelovanje u BiH u najvećoj mjeri je išla linijom da je ključno približiti Hrvate i Bošnjake. To svoje korijene ima još u Washingtonskom sporazumu. Pa i savjetnik Antonyja Blinkena Derek Chollet je u svojoj knjizi to naglašavao kao ključ za odnose u BiH.

- -

Cilj je da se rješavanjem političkih nesuglasica u FBiH suprotstavi srpskom secesionizmu, politici koju gradi Milorad Dodik i njegova stranka SNSD. U tom kontekstu i dalje postoje teze koje potkrepljuju tu priču da bi Schmidt trebao nametnuti izborni zakon i tako riješiti hrvatsko-bošnjačke odnose u FBiH. Smirivanjem tog žarišta, smatra se da ne bi ostalo dovoljno prostora ni za srpski secesionizam.

A kako to sve vidi Dodikov pravnik Tegeltija. Prvo on optužuje Bošnjake da žele stvaranje svoje muslimanske države, što je svakako neutemeljeno, ali sa svjesnom provokacijom. On tvrdi da bi Schmidtovo nametanje zakona značilo obesmišljavanje procesa osamostaljivanja BiH od Jugoslavije. Naravno, tu treba naglasiti da Tegeltija raspad Jugoslavije vidi na sasvim drugi način od onoga kako su ti procesi odvijani devedesetih godina.

Tegeltija ističe da će Schmidtovim nametanjem izbornog zakona Bošnjaci imati dva izbora: “Pravljenje takve (muslimanske) države na teritoriji koju kontrolišu ili ulazak u neku vrstu državne zajednice – konfederaciju sa Srbijom i to bez područja gdje su Hrvati većina…”, kazao je između ostalog Tegeltija.

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...