Dodikovi izljevi bijesa zbog nemoći: Predsjednik i bez vojske i bez države

Preporučujemo

Piše: Nedžad AHATOVIĆ

Republici Bosni i Hercegovini je 1995.godine u Dejtonu u oktroisanom Ustavu ugrađen politički entitet koji je nesretno nazvan RS, i to voljom prije svega SAD-a i ostatka međunarodne zajednice.

- -

Intencija je bila da se davanjem političke autonomije prostoru ukinute i vojno poražene Srpske Republike BiH (kasnije nazvane Republika Srpska BiH) spriječi eskalacija sukoba i ulazak u rat Savezne Republike Jugoslavije. To bi se i desilo nakon masovnog egzodusa Srba iz Bosne koji je bio u pripremi usljed silovitog vojnog napredovanja Armije R BiH, HVO i HV-a. To bi bilo pogubno za mir u reginu na duže staze, posebno nakon kataklizme sa Srpskom Republikom Krajinom u avgustu iste godine.

Milošević je tada u pregovorima postavio uslov američkoj administraciji da se vojno uplitanje SRJ neće desiti samo ako Srbi u Bosni dobiju garancije da će zadržati teritoriju koju drže pod svojom kontrolom manje više na bazi plana Z4 koji je bio nuđen rukovodstvu RSKa u Hrvatskoj netom prije operacije Oluja. Tako je nastao prvi draft Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Miloševiću je rečeno tada da će BiH zadržati svoj državni suverenitet i da oko toga neće biti pregovora. I u zadnjem saopštenju Američke ambasade u Sarajevu u vezi teme trećeg entiteta se ponavlja ista teza. Suverenitet BiH je sa aspekta svake američke administracije neupitan. To je politička matrica koja se u Banjoj Luci mora shvatiti jednom za sva vremena.

U atmosferi, kada predsjednik Tramp za svog sekretara za Evropu i Evroaziju imenuje Vesa Mičela, poznatog Putinovog kritičara, Milorad Mile Dodik, iziritiran činjenicom da se nalazi na crnoj listi SAD, a posebno izrevoltiran američkom podrškom formiranju profesionalnih oružanih snaga Kosova, kao veliki srpski patriota traži da se Republika Srpska povuče iz sporazuma o formiranju Oružanih snaga BIH iz 2006. godine. Odnosno da manji BiH entitet ponovo formira vlastite oružane snage.

- -

Ne znam da li je Dodik svjestan svojih javnih izljeva bijesa i patetičnog dokazivanja ko je veći Srbin on ili Vučić. Ako jeste to je onda zaista medicinski problem. Njegova retorika direktno ugrožava mir i stabilnost Balkana, Bosnu i Hercegovinu i Oružane snage BiH najuspješniji projekat međunarodne zajednice od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas.

Ako je Dodik zaista ozbiljan u vezi formiranja nove vojske RSa tzv. VRS ja mu predlažem da, kako bi se dodatno osigurao, ponudi uspostavljanja vojne baze Ruske Federacije u objektu Veliki Žep. Šta bi nakon toga bilo sa Republikom Srpskom u političkom i ustavno-pravnom smislu, isključivo bi bila odgovornost Milorada Mileta Dodika.

Oružane snage BiH postoje i postojaće kada Dodika ne bude više na političkoj sceni. Kazati to isto i za državu Bosnu i Hercegovinu je nepotrebno, jer ona postoji kao organizirana država na prostorima Balkana od 9 stoljeća. Mnogo jači moćnici i vladari su kidisali na Bosnu, ali iako su je i uspjeli osvojiti nisu je nikada uspjeli duhvno podjarmiti, ona je ostala uvijek svoja. Taj nesalomivi duh neće slomiti ni bivši švercer cigaretama iz Laktaša, ma ko mu stajao iza leđa u toj nakani.

Najnovije

Smajić: U ime koga je glasala Snježana Bursać?

Članica Delegacije Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope Snježana Novaković Bursać bila je među rijetkima koji su...