Dok je Sarajevo ispraćalo žrtve genocida, Sud BiH ukida pritvor Stevandiću i Viškoviću

Preporučujemo

Dok je Sarajevo ispraćalo žrtve genocida koje će konačni smiraj pronaći 11. jula u Potočarima, u Sudu BiH odvijalo se ročište Nenadu Stevandiću i Radovanu Viškoviću, osumnjičenim za napad na ustavni poredak.

Iako je Sud BiH na rasporedu suđenja objavio satnicu ovog ročišta, to je učinjeno samo nekoliko minuta prije samog održavanja pa novinari nisu mogli ni stići na “javno ročište” koje je počelo u 12 sati.

- -

Nakon što je u petak 4. jula u popodnevnim satima održano tajno ročište Miloradu Dodiku kojem je na prijedlog Tužilaštva BiH ukinuta mjera pritvora i određena mjera zabrane javljanja u policijsku stanicu Laktaši svakih 14 dana, očekivalo se da se isto postupi i u slučaju Stevandić-Višković.

No, planski ili ne, ročište je održano upravo danas kada Sarajevo ispraća žrtve genocida u Srebrenici. Stevandiću i Viškoviću je ukinut pritvor i određena mjera zabrane javljanja nadležnom policijskom organu svakih 14 dana.

Predsjednik VSTV-a Sanin Bogunić jutros je prije sjednice VSTV-a potvrdio da je prije mjesec dobio informaciju da se pregovara o “predaji” Milorada Dodika. On je kazao kako ne vidi da je došlo do kršenja Zakona o krivičnom postupku, ali da će disciplinski tužilac ispitati postupanje u ovom slučaju.

Dodik, Stevandić i Višković su od 12. marta na unutrašnjoj potjernici prema kojoj su trebali biti uhapšeni u BiH. No, to se nije dogodilo, pa je Tužilaštvo BiH počeo pregovarati sa bjeguncima ali u ovom slučaju očito kako da im olakša, a ne da ih privede licu pravde.

- -

Tužilački tim koji je formiran na predmetu napad na ustavni poredak je odlukom glavnog tužioca Milanka Kajganića rasformiran, a na predmetu je ostala samo tužiteljica Vedrana Mijović.

Najnovije

Parlament zadužio Vijeće ministara: Hitno izmjestiti migrante iz Blažuja

Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je usvojen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona...